Skandāls ap Kompromat.lv sākās, kad portāls publiskoja izvilkumus no N. Ušakova e-pasta sarakstes, arī ar spiegošanā vainoto Krievijas vēstniecības diplomātu Aleksandru Hapilovu. Pēc N. Ušakova iesnieguma Valsts policijas (VP) Ekonomikas policijas pārvaldes (EPP) Kibernoziegumu apkarošanas nodaļā tika ierosināts kriminālprocess par personas korespondences noslēpuma tīšu izpaušanu, par ko draud trīs gadi cietumā. Notika arī kratīšanas, kuru ietvaros tika izņemti vairāki datu nesēji, kā arī portāla serveris, paralizējot tā darbību. Vairāki mediju eksperti policijas rīcību skarbi kritizēja, norādot, ka tādā veidā tiek apdraudēta preses brīvība. N. Ušakovs apgalvoja, ka dažas no publicētajām vēstulēm esot viltotas.
Konflikts ar policiju
L. Jākobsons žurnālistikā darbojies jau pirms Kompromat.lv izveides - sācis NTV5 kā raidījuma vadītājs, pēc tam strādājis preses izdevumos MK Latvija un Subbota.
Vairāki pētnieciskās žurnālistikas vides pārzinātāji Dienai norādīja, ka L. Jākobsons visai bieži pārkāpis žurnālista ētikas normas, piemēram, publicējis neoficiāli apmaksātus rakstus. Pats L. Jākobsons šādus apvainojumus kategoriski noliedz: «Padomājiet, cik man ir ienaidnieku! Ja es no kāda ņemtu naudu, jau sen būtu skandāls.» Viņš atzina, ka Kompromat.lv lielu naudu neienes un tas arī esot viens no iemesliem, kādēļ viņa ģimene dzīvo kopā ar vecākiem.
Avoti gan piebilda, ka gana bieži Kompromat.lv publikācijas ir pamatotas un palīdzējušas atklāt korupcijas skandālus, piemēram, Jūrmalas prokurores kukuļdošanas lietu, kā arī izgaismojis nelikumības tai pašā EPP, kas viņu aizturēja. Saskaņā ar LETA arhīva ziņām pēc L. Jākobsona sūdzības, ka divi EPP darbinieki - Germans Čistjakovs un Viktors Montiks - mēģinājuši uzkūdīt kādu uzņēmēju ar viņu izrēķināties, policistiem tika piemērots disciplinārsods - piezīme. Jāpiebilst, ka V. Montiks nesen aizturēts aizdomās par kontrabandas piesegšanu.
Daiļrunīgi apvainojumi
Savukārt Lato Lapsa grāmatā Cits ķēķis apgalvo, ka L. Jākobsonu kā informācijas noplūdināšanas kanālu izmantojuši Latvijas specdienesti. Grāmatā publicēti izvilkumi no pašam L. Jākobsonam savulaik nozagtas sarakstes, piemēram, no kāda it kā Satversmes Aizsardzības biroja darbinieka saņemts e-pasts: «Skaisti! Izskatās, ka galvenais sitiens ir uz Nilu. Vispār nekā slikta nav un manuprāt pierādīt (ne to, kas ir, ne pretējo) faktiski nav iespējams. Ja tas tavam izdevumam dos popularitāti, droši publicē. Ir arī patiesi FAKTI, piemēram, Alfrēda pirmstermiņa atbrīvošana. Jā un tas, ka Nils par tevi nez kādēļ ir sūdzējies Drošības policijai (DP)...»
Jautāts, vai viņš varētu būt e-pastā minētais Nils, N. Ušakovs ar preses sekretāres starpniecību Dienai atbildēja, ka grūti spriest, bet atzina, ka viņam ar L. Jākobsonu konflikts bijis jau labu laiku - N. Ušakovs jau 2006. gadā DP sūdzējies par L. Jākobsonu, jo žurnālists esot piesolījis viņam «imunitāti» pret negatīviem rakstiem apmaiņā pret 20 000 latu. «Pēc tam kad N. Ušakovs vērsās ar iesniegumu DP, Kompromat.lv parādījās raksti par to, ka N. Ušakovs ir «žīdu masons»,» apgalvo mēra preses sekretāre Anna Kononova.
L. Jākobsons savukārt Dienai vairākkārt uzsvēra, ka pats pēc tautības ir ebrejs un N. Ušakovs it kā, vēršoties pret viņu ar sabiedrisko attiecību ieročiem, esot censties šo faktu uzsvērt. Viņš arī norādīja, ka nekad nevienā tiesā neesot atzīts par vainīgu. L. Jākobsons pats tolaik sūdzējās Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldei, ka N. Ušakovs viņam it kā piedāvājis kukuli.
Baidās no cenzūras
Nesen no aizturēšanas atbrīvotais L. Jākobsons apgalvo, ka policisti aizturēšanas laikā izvērsuši pret viņu psiholoģisko teroru, draudot iesēdināt vienā kamerā ar tuberkulozes slimniekiem. Policija arī atsakoties atdot izņemto serveru satura kopijas, kuras viņš esot pieprasījis, lai varētu atjaunot Kompromat.lv darbību, un L. Jākobsons uzskata to par cenzūru.
VP pārstāve Sintija Virse to komentē skopi - par pierādījumu izņemšanu lemjot procesa virzītājs, un tas netiek komentēts. Lieta esot ierosināta, jo saņemts iesniegums, un policija cilvēkus pēc profesijas neiedalot.