Ieraudzīt, just, domāt
«Skatīties un ieraudzīt, piedalīties un iepazīties, priecāties, just un domāt,» - aicina festivāla reklāmas sauklis. Šī gada programma ar nolūku veidota daudzveidīga - būs gan izrāde bērniem, gan konceptuāli izvēlēti projekti Latvijas teātra mākslas vides dažādošanai, gan izklaide, gan izrādes nopietnām pārdomām. No cirka līdz laikmetīgajai dejai. No Ziemeļvalstu teātra vidē labi zināmiem vārdiem līdz pat latviešu topošajiem teātra profesionāļiem. 30.augustā festivālu atklās somu režisora Kristiana Smedsa izrāde Dievs ir skaistums, stāsts par gleznotāju Vilho Lampi. 12.septembrī, Baltajā naktī, programmu noslēgs ungāra Kornela Mundruco Frankenšteina projekts, izrāde, ko līdztekus franču laikmetīgās dejas horeogrāfa Žeroma Bela vizītei Rīgā Homo novus rīkotāji uzskata par šī gada festivāla naglu.
«Godīgi varu teikt - pirms diviem gadiem domājām, ka šajā festivālā rādīsim Martāleru (vācu režijas autoritāte Kristofs Martālers - Z.R.),» saka Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa. «Protams, programma janvārī izskatījās pilnīgi savādāka. Kad jau esošajiem līgumiem nogrieza naudu, nācās programmu sākt būvēt no jauna. Bet es tomēr negribu teikt, ka šī ir krīzes programa.» K.Smedss festivālā piedalīsies ne vien kā režisors, bet arī kā izpildītājs kopā ar domubiedriem Juhu Valkepā, Tero Nauhu un Peteri Pietainenu jeb Muļķu brāļiem, rādot «do it yourself dzīvojamās istabas mūziklu» Bērni, putni un puķes. Somijas un Francijas jaunā cirka pionieris Jani Nutinens aicinās uz miniatūru ēnu un ilūziju teātri visai ģimenei. K.Mundruco pētīs robežas starp teātri, kino un realitāti, postmodernists Žeroms Bels dejas valodā sarunāsies ar budisma tradicionālās dejas skolas pārstāvi Pičetu Klunčunu izrādē Pičets Klunčuns un es. Festivāla dejas programmu papildinās igauņa Marta Kangro stand up komēdija Can't get no / Satisfaction.
Platforma jaunajiem
Otro reizi festivālā tiks rīkota Prove - iespēja sevi starptautiskā kontekstā parādīt jaunajiem teātra profesionāļiem. Šī gada festivāla programmā jaunie ir viena no būtiskākajām iezīmēm gan programmas ziņā, gan konceptuāli. Mārtiņš Eihe Rīgā rādīs atzinīgi vērtēto Kauja pie... ar jaunajiem Liepājas teātra aktieriem. Savus darbus rādīs latviešu horeogrāfi Elīna Breice un Guntis Spridzāns, bet izrādes speciāli festivālam šogad radīs Valters Sīlis un Inese Mičule. Šogad jauno režisoru darbam sekos arī pieredzējuši ārzemju profesionāļi, rosinot radošu domu apmaiņu. «Mums būs arī īpašs piedāvājums jaunajiem teātra profesionāļiem. Lieliski, ka Rīgā būs Liepājas jaunais kurss, arī Dailes jaunie aktieri. Paralēlās programmas viens no mērķiem ir iedvesmot viņus alternatīviem mākslinieciskiem ceļiem,» saka G.Laiviņa. Dažādība kā vērtība teātra kultūrā ir viens no iemesliem, kādēļ festivāla programma šoruden izskatās šāda. «Konceptuāli mums bija vairāki varianti, bet, ja jāizvēlas divas lielas lietas vai vairākas mazākas, izvēlējāmies pēdējo. Esam ļoti priecīgi, ka mūsu vecie draugi uzdāvināja pa izrādei.
Mums izdevies saglabāt arī sen plānotus projektus. Ļoti liels prieks par ungāriem - Frankenšteina projektu. Viesosies Žeroms Bels, viens no slavenākajiem laikmetīgās dejas horeogrāfiem. Smedss jau kuro gadu ir festivālā, un par to liels prieks. Mēs agrāk baidījāmies aicināt māksliniekus atkārtoti, likās, vajag katru reizi ko jaunu. Bet esam sapratuši, ka skatītājiem ir interesanti arī tad, ja māklinieki atgriežas, ja redzams, kā viņi attīstās, kādā virzienā strādā.»
Biļešu cena šogad būšot pat zemāka nekā citkārt - Ls 3, Ls 5 un Ls 7, abonements - Ls 35. Ieejas kartes sāks tirgot jūlija beigās, apmēram mēnesi pirms festivāla sākuma, kad darbu sāks arī festivāla mājaslapa. «Cenu politika ir nemainīga, būs arī atlaides bērniem, studentiem, pensionāriem, skatuves mākslas studentiem būs īpašs piedāvājums. Gribam, lai cilvēki var atnākt, atļauties noskatīties varbūt pat vairāk nekā vienu izrādi. Protams, šogad biļešu ienākumi mums ir īpaši svarīgi,» atzīst G.Laiviņa. «Festivāls notiks un notiks arī turpmāk. Jā, konceptus var nākties mainīt, bet ja Homo novus varēja notikt 1995.gadā... Pašlaik jau rit darbs gan pie dalības 2011.gada Prāgas kvadriennālē, kur taps vairāki interesanti projekti, gan Homo alibi. Tēma gan vēl nav skaidra, bet festivāls noteikti reaģēs uz situāciju šodien pasaulē un Latvijā. Ja Valteram un Inesei izdosies izrādes, kopā ar RIX domāsim, kā tās parādīt mediju telpā, lai iestudējumi pēc festivāla nepazustu.» Festivālā sadarbībā ar domubiedriem Jaunā teātra institūts Spīķeros piedāvās plašu paralēlo programmu - no sarunām ar māksliniekiem līdz filmu seansiem un deju vakariem Homo novus noskaņās.