Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Progresīvā konservatīvisma triumfs

Mireija Matjē sestdien, 8. martā, sniedza neticami lielisku koncertu Arēnā Rīga. Tas lika aizdomāties par to, kas notiek franču estrādē. Atbilde ir vienkārša - gandrīz tas pats, kas pirms 50 gadiem, un labi, ka tā. Konservatīvais šansons nu jau ir progresīva parādība. Ārpus Francijas un dažām frankofonajām zemēm neviens īpaši neinteresējas par aktuālo franču popmūzikas piedāvājumu, bet ortodoksālais šansons ir pieprasīts vienmēr.

Jāpiebilst, ka progresīvākais un komerciāli veiksmīgākais frankofonais izpildītājs pašlaik ir beļģu mākslinieks Stromajs, kurš rada unikālu hiphopa un elektroniskās mūzikas hibrīdu. Savukārt tas, ko dara ar Grammy apkrautais Parīzes duets Daft Punk, jau sen ir internacionālas sadarbības rezultāts.

Francijā ir ļoti spēcīga vecā šansona mafija: Šarls Aznavūrs (89 gadi), Žiljeta Greko (87 gadi), Seržs Lamā (71 gads), Fransuāza Ardī (70 gadu), Mišels Sardū (67 gadi) turpina izdot albumus un koncertēt - biļetes ir dārgas, zāles pilnas. Klausītāji nelaiž garām iespēju redzēt savus elkus, kuri var aiziet jebkurā brīdī - pērn nomira viens no grandiem, 79 gadus vecais dziedātājs Žoržs Mustaki, kurš ir bijis viens no ražīgākajiem dziesmu piegādātājiem visām franču ikonām, ieskaitot Edīti Piafu, Dalidu, Īvu Montānu.

Patrīcija Kāsa ieraksta Edītes Piafas dziesmas un rīko grandiozu šovu Kaas chante Piaf par godu pērn atzīmētajai Piafas nāves 50. gadadienai. Žiljeta Greko ieraksta Žaka Brela dziesmu albumu un sniedz koncertus (Žiljetas Greko vīrs ir bijis Žaka Brela pianists). Vidējās paaudzes zvaigzne Elēna Segarā izdod albumu, kas ierakstīts «duetā» ar Džo Dasēnu par godu sen mirušā mākslinieka 75 gadu jubilejai; viņi kopā «filmējas» klipos - nāve viņus nešķir. Franču mākslinieki ir apsēsti ar pagātnes melodijām, un klausītāji arī.

Ja Patrīcija Kāsa šovā un albumā Kaas chante Piaf ir radikāli pārstrādājusi Edītes Piafas repertuāra dziesmas, mainījusi aranžējumus, salikusi citus, laikmetīgus akcentus, Mireija Matjē koncertā Rīgā izpilda šīs kompozīcijas (La vie en rose, L'hymne ᅢᅠ l'amour, Non, je ne regrette rien) kanoniskā versijā - proti, savā versijā. Turklāt miljoniem klausītāju visā pasaulē vispirms iepazina šos šedevrus tieši Mireijas Matjē un tikai pēc tam Edītes Piafas interpretācijā. Mireija Matjē pati nekad nav rakstījusi mūziku, taču viņa atradusi labas dziesmas, un dziesmas atradušas viņu.

Šajā turnejā, kas veltīta Mireijas Matjē daiļrades 50 gadu jubilejai, dziedātāju pavada estrādes orķestrītis. Mākslinieces balss brīžiem čerkst, un ne visas notis viņai viegli padodas (jaunībā viņa dziedāja fenomenāli!), taču tam nav nozīmes, jo pirmām kārtām ir svarīga emocionalitāte un tēls, kas paliek nemainīgs - izgaismota figūriņa pie mikrofona, ēna uz skatuves grīdas. Rokas gaisā zīmē apļus. Dziesmas beigās Mireija Matjē triumfāli atmet galvu atpakaļ, un, skanot ovācijām, gaisma nodziest. Šis skats ir bijis vienāds visos laikos - gan leģendām apvītajā, nobružātajā Parīzes koncertzālē Olympia, kurā viņa dzied regulāri kopš 1965. gada, gan Lasvegasas kazino, kur jaunā Mireija uzstājusies kopā ar Dīnu Mārtinu un Frenku Sinatru, gan milzīgajā Arēnā Rīga.

Viņas repertuārs ir kolosāls - Mireija Matjē ir ierakstījusi 1200 skaņdarbu 11 valodās, taču koncertos piedāvā tikai labāko un populārāko. Ja tavā hitu lādītē ir komponista un akordeonista Fransisa Lē ģeniālā melodija no Kloda Leluša 1966. gada filmas Vīrietis un sieviete, kāpēc jādzied kaut kas jauns un nezināms? Karjeras sākumposmā viņa ir daudz strādājusi ar estrādes lielmeistaru Polu Moriā un viņa orķestri - Moriā komponētā dziesma Mon crᅢᄅdo, gadiem ejot, pieņēmusies dramatiskajā spēkā un tagad skan kā rekviēms. Cits Fransisa Lē opuss - Une histoire d'amour jeb oriģinālajā angļu valodas versijā (Where Do I Begin?) Love Story no 1970. gada filmas Love Story - ir vēl viena virsotne Mireijas Matjē Rīgas koncertā.

Beigās viņa izpilda Over the Rainbow no 1939. gada filmas Oza zemes burvis, kurā šo dziesmu dziedāja Dorotijas lomas atveidotāja Džūdija Gārlenda. Amerikāņu aktrise un dziedātāja vienmēr iedvesmojusi Mireiju Matjē, kura ir tikpat nozīmīga parādība pasaules spožāko, nopelniem bagātāko skatuves dīvu kustībā kā Gārlenda un viņas meita Laiza Minelli.

Jubilejas koncerti dzimtenē Mireijai Matjē būs rudenī, arī divi šovi Parīzes Olympia - gandrīz visas biļetes jau izķertas. Neticiet tiem, kuri apgalvo, ka Francijā viņa nav populāra.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?