Ivars Godmanis
No citām partijām dzirdēti priekšlikumi par Eiropas Savienības fondu līdzekļu pārdali par labu reģioniem. Kā būtu jārīkojas?
Ir jārunā ļoti praktiski - kuras ir sfēras, kur naudu var izmantot reģioniem. Iepriekšējā plānošanas periodā tuvu pie 209 miljoniem latu bija attīstības centru izaugsmei. Šo naudu saņēma Valsts reģionālās attīstības aģentūra un līdz šim tuvu pie 70% naudas izmantoja ielu infrastruktūrai. Pārējā nauda galvenokārt tika kultūras objektiem. Nākamajos septiņos gados reģionos vairāk naudas varētu būt nevis lielajām šosejām, bet pirmās šķiras ceļiem, tādiem kā Inčukalns-Ropaži. Ja pieliek klāt dažas lielās šosejas, tad visos plānošanas reģionos mums ir 267 miljoni eiro un 822 kilometri jauna ceļu seguma. Līdz šim nebija tieša atbalsta reģionālajai uzņēmējdarbībai, tagad Eiropas Komisija prasīs «sajūgt» kopā uzņēmējdarbību un reģionu attīstību. Jāsaprot, ka Eiropas Komisija nekad neļaus pārdalīt līdzekļus nevis pēc prioritātēm, bet pēc iedzīvotāju skaita.
Kā, jūsuprāt, šobrīd būtu jāvirza valsts ekonomika?
Krīzes Latvijā bieži nāk no ārpuses. Jūs varat organizēt saimniecību, bet iepriekšējā krīze nāca no rietumiem, tagad no austrumiem. Šā gada 1. pusgadā līdz 1. jūlijam eksporta pieaugums pret 2013. gadu vēl ir 1,6%. Koksnei vēl ir 11% pieaugums, lauksaimniecības produkti - piena produkti, medus un olas - vēl bija 19% plusā, bet zivīm jau bija 10% kritums. 2015. gadā inflācija būs lielāka elektrības cenu dēļ. Jautājums ir, ko darīt. Ir glābšanas daļa, kā kompensēt zaudējumus piensaimniekiem, un to vajadzēs kompensēt no valsts budžeta. Otrs ir jautājums par nodokļiem. Mūsu priekšlikumi ir ļoti radikāli - neaiztiekam mikrouzņēmumu nodokli vispār, un otrs ir likvidēt uzņēmumu ienākuma nodokli reinvestētajai peļņai, tas būtu nulle, bet vienlaikus nosakot kapitāla nodokli 20%, kas būtu Lietuvas līmenī. Trešais ir jautājums par pievienotās vērtības nodokli pārtikai. Tas nenozīmēs uzreiz lētākus pārtikas produktus, bet palielināsies iespējas pārtikas pārstrādātājiem.
Jums ir arī priekšlikumi veselības aprūpē.
Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli jābūt ļoti uzmanīgiem, bet 1% no tā būtu jānovirza veselības aprūpei kā pirmā iemaksa veselības apdrošināšanā. Mēs šobrīd esam vienīgie, kam nav veselības apdrošināšanas. Tā dod stabilitāti.