Kinder skandāls
Pašreizējās pasaules čempiones futbolā - Vācijas valstsvienības - spēlētāju sastāvs ataino Vācijas sabiedrības daudzveidību. No 27 futbolistiem, kas gatavojas šomēnes startējošajam Eiropas čempionātam, desmit nāk no imigrantu vai jauktajām ģimenēm. Piemēram, aizsargs Škodrans Mustafi dzimis Vācijā albāņu ģimenē, savukārt uzbrucēja Leroja Sanē māte ir vāciete, bet tēvs - senegālietis. Vācijas oficiālā statistikas biroja Destatis apkopotie dati rāda, ka pērn no gandrīz 82 miljoniem valsts iedzīvotāju 16,4 miljoni bija ar ārvalstu izcelsmi.
Pēc tam, kad 2015. gadā Vācijā ieradās vairāk nekā miljons migrantu un patvēruma meklētāju, vācu sabiedrībā pastiprinājies pretimigrantu noskaņojums, kas atspoguļojas arī atbalsta pieaugumā populistiskiem un galēji labējiem politiskajiem spēkiem.
Pagājušajā nedēļā kustības Patriotiskie eiropieši pret Rietumu islamizāciju (PEGIDA) sekotāji sociālajā tīklā Facebook šausminājās par fotoattēlu ar diviem Vācijā populāro Kinder šokolādīšu iepakojumiem. Uz viena no tiem bija redzams melnādains, bet uz otra Tuvo Austrumu izcelsmes zēns.
«Vai to patiešām var iegādāties?» jautāja viens no komentētājiem. «Vai tas ir brīdinājums nākamajiem teroristiem?» zobojās cits. Daļa no «diskusijā» iesaistītajiem zvērēja, ka boikotēs Kinder šokolādītes, kamēr «ražotājs nenāks pie prāta» un no vāciešu iecienītā kāruma iepakojuma nepazudīs «nevāciska» izskata bērni.
Domu apmaiņas karstumā viņi nebija pamanījuši, ka uz iepakojumiem redzami Vācijas futbola izlases spēlētāji Žeroms Boatengs un Ilkais Gindogans bērnībā. Kinder ražotājs Ferrero, gaidot Eiropas čempionātu, uz šokolādīšu iepakojuma izvietojis vairāku vācu futbolistu attēlus.
Citi interneta lietotāji Facebook un Twitter gardi uzjautrinājās par PEGIDA sekotāju nevērību. «Vācija uzvar, un PEGIDA atbalstītāji priecājas, bet futbolistu attēli uz Kinder šokolādēm esot mēsls,» tvītoja kāds vācietis. «Kamēr viņi spēlē futbolu, viss ir kārtībā. Ja ne, tad visi migranti var turēties pa gabalu,» kāds cits piebalsoja.
Vēlas kaimiņos futbolistu
Pagāja tikai dažas dienas, un Berlīnē uzaugušais Ž. Boatengs, kurš dzimis vācietes un ganieša ģimenē, tika iesaistīts vēl vienā rasisma skandālā. Svētdien laikrakstā Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung bija publicēta intervija ar vienu no labēji populistiskās partijas Alternatīva Vācijai (AfD) līderiem Aleksandru Gaulandu, kurš izteicās, ka «vairums vāciešu Boatengu uzskata par labu futbolistu, bet nevēlētos viņu sev par kaimiņu».
Politiķa teiktais izraisīja plašu rezonansi. Vācijas kanclere A. Merkele to nodēvēja par «zemisku un skumju teikumu», bet tieslietu ministrs Heiko Māss paziņoja, ka A. Gaulands «atklāja sevi nepatīkamā gaismā, un ne jau tikai kā kaimiņš».
Vācijas valstsvienības atbalstītāji svētdien notikušās draudzības spēles pret Slovākiju laikā demonstrēja plakātus, kuros pauda vēlmi, lai Ž. Boatengs kļūtu par viņu kaimiņu. «Ja vēlamies, lai Vācija izcīnītu titulus, tad ir nepieciešams tāds kaimiņš kā viņš,» tviterī rakstīja Ž. Boatenga partneris valstsvienības aizsardzības līnijā Benedikts Hēvedess.
A. Gaulands vēlāk taisnojās, ka ticis pārprasts, bet AfD vadītāja Frauke Petrija atvainojās Ž. Boatengam, kurš, viņasprāt, pelnīti esot iekļauts valstsvienības sastāvā.
Pats futbolists paudis nožēlu par politiķa teikto. «Esmu lepns būt vācietis, savādāk es nebūtu šajā komandā. Uzskatu, ka esmu labi integrējies, tādēļ man vairāk nav ko teikt,» Ž. Boatengu citē Sky Sports.