Vislielāko uzmanību atbildīgie dienesti pievērsuši trešā reaktora dzesēšanai, jo tas esot vienīgais, kura kodoldegvielas maisījumā ir plutonijs - radioaktīvais izotops, kas, uzņemts pat ļoti mazās devās, var izraisīt vēzi.
Televīzijā demonstrētajos kadros bijis redzams, ka helikopteri uz reaktoriem izgāž ūdeni, tomēr spēcīgā vēja dēļ lielākā daļa no tā nenonāk tur, kur mērķēts, raksta BBC. Lidaparātiem tika ļauts strādāt tikai dažas stundas, jo pastāvēja bažas par radiācijas ietekmi uz apkalpes locekļiem. Vēlāk dzesēšanas darbos tika iesaistīti militārie ūdensmetēji.
Fukušimas AES operators paziņojis, ka tuvākajā laikā varētu tikt atjaunota elektrības piegāde otrā kodolreaktora dzesēšanas sistēmai. «Ja elektrības piegādi izdosies atjaunot, mēs varēsim iedarbināt pumpjus un ielaist ūdeni reaktorā un izlietotās degvielas rezervuārā,» teikts Tokyo Electric Power Company paziņojumā.
ASV kodolindustrijas regulators bažījas, ka īpašas problēmas var sagādāt ceturtais reaktors, kura izlietotās kodoldegvielas rezervuārs ir izžuvis vai arī sācis kust. Par to liecinot paaugstinātais radiācijas līmenis ap reaktoru, ziņo Reuters. «Tas var sarežģīt strādnieku piekļūšanu reaktoriem. Radiācijas daudzums, ko viņi varētu uzņemt, izraisītu nāvi neilgā laikā,» uzstājoties ASV Kongresā, ceturtdien paziņoja regulatora vadītājs Gregorijs Jačko. Japānas kodolaģentūra nespēja pateikt, vai kodoldegvielas stieņus klāj ūdens.
Līdz šim no Fukušimas AES izmestās radioaktīvās daļiņas nav lielā koncentrācijā aiznestas uz citiem valsts reģioniem. Dati no kosmosa liecina, ka radioaktīvais mākonis ir izkliedējies virs Klusā okeāna un virzās uz Ziemeļamerikas pusi.
Japānas varas iestādes ceturtdien oficiāli apstiprināja, ka pagājušajā piektdienā notikušajā zemestrīcē un tai sekojošajā cunami dzīvību zaudējuši 5400 cilvēku, bet par bezvēsts pazudušiem tiek uzskatīti vēl 9500, tādēļ gaidāms, ka mirušo skaits pieaugs.