Pirmdien situācija Kairā bija mierīga, bet iepriekšējās nakts notikumi vēlreiz apliecināja, ka drošības situācija Ēģiptē, kur kopš februāra notiek pāreja uz demokrātiju, ir ļoti trausla un jebkurā brīdī valsts var nokļūt uz pilsoņu kara sliekšņa.
Saplacināti ķermeņi
Naktī uz pirmdienu Kairas centrs bija pārvērties par karalauku - savstarpēji naidīgi kristieši un musulmaņi iesaistījās kautiņos, apmētāja cits citu ar akmeņiem, lika lietā arī koka nūjas. Savukārt militārā policija ar brutālu spēku apspieda abas puses. Bija dzirdami šāvieni. Dega automašīnas un vairākas ēkas.
Vēl svētdienas vakarā par gaidāmajām nekārtībām nekas neliecināja. Vairāki tūkstoši cilvēku, pārsvarā vietējie kristieši kopti, devās uz laukumu pie valsts televīzijas centrālās ēkas, lai piedalītos miermīlīgā sēdošo demonstrācijā un protestētu pret pēdējos mēnešos notikušajiem konservatīvo musulmaņu uzbrukumiem kristiešu baznīcām, no kuriem pēdējais notika Asuānas provincē 30. septembrī.
Demonstrācijas dalībnieki pieprasīja valsti pārvaldošajai militārajai padomei atlaist Asuānas gubernatoru, kurš ar saviem izteikumiem esot iedrošinājis musulmaņus uzbrukt kristiešu dievnamam. Viņi arī apsūdzēja valsts televīziju pret kristiešiem vērstas propagandas izplatīšanā.
Kad protestētāji bija nonākuši līdz televīzijas ēkai, viņiem uzbrukuši civilās drēbēs tērpušies cilvēki. Tad pēkšņi pie televīzijas ēkas parādījušies karavīri, bet kāds armijas automobilis lielā ātrumā izbraucis cauri kristiešu atbalstītāju pūlim. Aculiecinieki apgalvo, ka pēc tam notikuma vietā bijuši redzami vairāki sašķaidīti cilvēku līķi. «Kāda vīrieša galva bija pāršķelta uz pusēm, bet kāda cita cilvēka līķis bija saplacināts,» kāds aculiecinieks sacīja aģentūrai AP.
Pēc redzētā daudzi televīzijas apkaimē dzīvojošie musulmaņi piebiedrojās kristiešiem. Savukārt citi musulmaņi nostājās militāristu pusē, jo televīzijā bija dzirdējuši aicinājumu aizsargāt karavīrus no kristiešu uzbrukumiem. Vēlāk asiņainās sadursmes pārvietojušās uz Tahrīra laukumu, kur gada sākumā ēģiptieši - gan kristieši, gan musulmaņi - kopā bija gāzuši autoritāro prezidentu Hosnī Mubaraku. Sadursmēs ievainojumus guva vairāk nekā 200 cilvēku.
Cer uz mieru
Ēģiptes premjerministrs Esams Šarafs paziņoja, ka notiekošais neesot konflikts starp musulmaņiem un kristiešiem, bet gan mēģinājums destabilizēt situāciju valstī laikā, kad tā gatavojas pirmajām demokrātiskajām parlamenta vēlēšanām, kuras paredzētas 28. novembrī.
Savukārt vairāki ES dalībvalstu ārlietu ministri pauduši bažas par reliģiskajiem konfliktiem, kas pārņēmuši Ēģipti. «Ēģiptes varasiestādēm ir pienākums aizsargāt visus un ikvienu, arī viņu tiesības izteikt viedokli. Tādēļ notikušais ir ļoti nožēlojams,» teikts Zviedrijas ārlietu ministra Karla Bilta paziņojumā.
ES ārlietu vadītāja Ketrina Eštone pauda cerību, ka Ēģipte pirms vēsturiskajām vēlēšanām spēs aizsargāt cilvēkus neatkarīgi no viņu ticības.