Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -4 °C
Skaidrs
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Rezultāts būtu tāds pats

Neskaidrība par iespējamo pāreju uz 11 klašu izglītību ir ne vien pedagogiem, vecākiem un par izglītības saturu atbildīgajiem, bet arī pašam iniciatoram izglītības un zinātnes ministram Rolandam Brokam (ZZS), kurš par skolas gadu saīsināšanu runāja jau krietni pirms Valsts prezidenta Andra Bērziņa. Tiesa, ministram pagaidām nav skaidrs īstais ceļš, kā pārmaiņas īstenot. Savukārt vecākiem neizpratni rada to nepieciešamība, jo jautājumu jau varētu atrisināt skaļi apspriestās sešgadnieku apmācības ieviešana, kuras nākotne šobrīd gan ir miglaina.

Atbildes uz daļu neskaidro jautājumu par 11 klašu izglītības ieviešanu varētu rasties pēc šodien gaidāmās ministra un Valsts prezidenta tikšanās, kurā tikšot apspriesta abu rosinātā ideja, pieļauj R. Broka padomniece komunikācijas jautājumos Inga Bandeniece. A. Bērziņš intervijā Dienai iepriekš pauda, ka, īstenojot šo ideju, uzlabotos Latvijas konkurētspēja, jo jauni cilvēki darba tirgū ienāktu gadu ātrāk. Izglītības un zinātnes ministrs prezidenta rosinājumam paudis pilnīgu atbalstu, sakot: jauniešiem 19 gadu vecumā nav jāsēž skolas solā.

Jāmin gan, ka pašreizējie bezdarba rādītāji liecina - darba trūkums jauniešu vidū ir divreiz augstāks nekā cilvēkiem pēc 25 gadu vecuma. I. Bandeniece norāda, ka par minēto jauniešu iesaisti darba tirgū var runāt aptuveni pēc 5-10 gadiem, kad ekonomiskā situācija varētu būt labvēlīgāka. Tomēr tas nesaskan ar ES izglītības, kultūras un daudzvalodības komisāres Andrulas Vasiliu Dienai izteikto Eiropas Savienības prognozi - 2020. gadā cilvēki ar vidējo izglītību veidos samērā mazu daļu darba tirgus, aptuveni 15%. «Šeit nekur nav teikts, ka pēc vidusskolas uzreiz jāiet [strādāt] pie mašīnas vai mežā. Ar to ir domāts, ka jaunietis sevi varētu ātrāk apliecināt, turpinot studijas vai ejot strādāt,» uz to atbild R. Broka padomniece.

«Nav skaidrs, kas būs robežšķirtne - septiņi vai seši gadi. Ja [skola] sākas no sešiem gadiem, tad mainīt nevajag neko,» atbild biedrības Vecāki par izglītību pārstāve Silvija Titava, lūgta vērtēt izteikto rosinājumu. Tāpat viņa norādīja, ka, saīsinot mācību posmu, tiktu neracionāli izlietoti līdzekļi. «Ieguldīja līdzekļus standartu izstrādē sešgadniekiem, bet tagad to visu vajadzētu mainīt jaunajai sistēmai,» viņa saka.

Bijusī izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (ZZS), kura virzīja sešgadnieku apmācības ieviešanu, uzskata, ka pāreja uz 11 klasēm izolētu jauniešus no pārējām ES valstīm, jo savienības mērķis šobrīd ir jaunatnes mobilitātes veicināšana. Gan Ivara Godmaņa (LPP/LC), gan Valda Dombrovska (Vienotība) valdības uzstāja, ka vidusskola jābeidz 18 gadu vecumā, tādēļ kā risinājums tika piedāvāta pāreja uz sešgadnieku apmācību. Valdībā nonāca jau sagatavots likumprojekts, kas vēlāk tomēr tika atsaukts, jo pret to asi iestājās pirmsskolu pārstāvji, stāsta T. Koķe.

Valsts izglītības satura centra (VISC) pārstāve Baiba Bērziņa pauž, ka patlaban nav zināms, kādas sekas uz mācību saturu varētu atstāt pāreja uz 11 klašu izglītību, jo ceļš, kā to īstenot, nav skaidrs. Savukārt aprobācijas rezultāti no 22 skolām un bērnudārziem, kur šogad izmēģināta jaunā sešgadnieku apmācības programma, gaidāmi jaunnedēļ.

Pagaidām viedokļa nav, nevilcinās atzīt Latvijas Izglītības un zinātnes arodbiedrības priekšsēdētājas vietnieks Jānis Krastiņš. Esot pašsaprotami, ka skolotāji vēlētos saglabāt 12 klašu izglītību, jo līdz ar pāreju uz 11 klasēm saruktu viņu alga. Taču, kamēr nav zināms iespējamais īstenošanas ceļš, par rosinājumu vēl esot grūti spriest.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Vidējās izglītības iegūšana

Ja pārietu uz mācībām no sešu gadu vecuma, kā bija plānots, atrisinātos problēma, kuru vēlas risināt ar pāreju uz 11 klašu izglītību - ka jaunieši beidz skolu pārāk pieauguši.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?