Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Riska grupā gan nelabvēlīgu, gan arī turīgu vecāku bērni

15 gadu vecā Kristapa (vārds mainīts) vecāki bija aizbraukuši strādāt uz ārzemēm. Puisim apsolīts: ja viņš labi uzvedīsies un saglabās dzīvokli, vecākā māsa atbrauks viņam pakaļ un paņems līdzi uz Angliju. Kristaps pusgadu nodzīvojis tukšā dzīvoklī - gājis skolā, maksājis rēķinus. Kādu dienu ilgi gaidītā māsa beidzot ieradusies. Kristaps nopriecājies, saklājis galdu. Taču, pavadījusi īsu laiku Latvijā, māsa agri piecēlusies un, neatvadījusies no gulošā brāļa, aizbraukusi atpakaļ uz Angliju. Kristaps sēdējis pie veikala un raudājis - tur viņu ieraudzījusi sociālā darbiniece.

Šis ir viens no gadījumiem, ar ko speciālisti saskārušies nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijas projekta ietvaros, kas 2011.-2012. gadā ticis īstenots Saldū, Cēsīs un Madonā. Uzsvars tika likts uz riska grupas bērnu apzināšanu un viņu brīvā laika aizpildīšanu. Nav jāgaida, kamēr jaunietis izdarīs noziegumu - tāds bijis projekta vadmotīvs.

Projekts tika finansēts no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem, un tā kodolu katrā pašvaldībā veidoja starpinstitucionāla komisija. Tajā ietilpa tādi speciālisti kā policists, sociālais darbinieks, skolotājs, ārsts. Katrs atveda savus problēmbērnus - komisija nevis pieņēma lēmumu par sodu, bet gan ieteica risinājumus. Jaunietim sastādīja dienas aktivitāšu sarakstu. «Piemēram, ja viņš neiet uz skolu, bija uzrakstīts, ka viņam astoņos jābūt pie mācību pārzines. Pēc stundu beigām jāatnāk uz sociālo dienestu un jāuzspēlē novuss ar sociālo darbinieku, pulksten 15 jāapmeklē sporta pulciņš,» skaidro projekta vadošā partnera - sabiedriskās politikas centra Providus - pētniece Ilona Kronberga. Pēcpusdienu aktivitātēs varēja ietilpt arī aušanas vai frizieru pulciņš, palīdzība veco ļaužu pansionāta iemītniekiem. Varēja iepazīties arī ar dažādām profesijām - jauniešiem ļoti patikuši ātrās reaģēšanas dienesti, jaunsardze.

Projektā kopumā piedalījušies ap 280 bērniem, saka I. Kronberga. Pēc tā beigām daži riski mazinājušies. Piemēram, jaunieši, kas bieži lietojuši alkoholu, turpināja iedzert pa alum, taču sāka apmeklēt skolu. I. Kronberga norāda, ka riska grupā ietilpst ne vien tie, kas auguši nelabvēlīgās ģimenēs, bet arī turīgu vecāku atvases. Pirmie lielākoties izdara zādzības līdzekļu trūkuma dēļ, pēdējie bieži kļūst vardarbīgi. «Viņus ģimenē neviens nenovērtē, viņi nesaņem vecāku mīlestību,» skaidro I. Kronberga. Viņa atminas gadījumu, kad puisim no pārtikušas ģimenes bijusi tendence uz vardarbību. Projekta anketā viņš ierakstījis: viņš atdotu savu dārgo BMX divriteni, ja vien no skolas viņu sagaidītu smaidīga mamma un izvārītu piena zupu.

Lai jauniešiem arī turpmāk būtu kur pavadīt laiku, šajās pašās pašvaldībās ir sākts jauns līdzīgs projekts - šoreiz ar Eiropas Komisijas līdzfinansējumu. Providus pieteicis vēl kādu projektu, ko finansētu no Norvēģijas finanšu instrumenta, - ir tikts cauri 1. kārtai. «Problēmas rodas jau bērnudārzā. Tieši tur vecāki neiemācās sadarboties ar izglītības iestādi,» stāsta I. Kronberga. Projekts tiktu īstenots trijās pašvaldībās - Saldū, Cēsīs un Kuldīgā, katrā izvēloties vienu bērnudārzu un vienu skolu. Vecākiem un bērniem tiktu rīkotas nodarbības par saskarsmi, attiecību kultūru un risku atpazīšanu. Mērķis ir arī mudināt bērnudārza un skolas speciālistus savstarpēji sadarboties - «lai skolotājam nav jāatklāj bērni no jauna».

Valstiskā līmenī gan šādi modeļi netiek plaši praktizēti. Var likties, ka prevencija izmaksā dārgāk. «No 20 bērniem viens varbūt izdarītu pārkāpumu. Taču šeit nevar skatīties tikai no naudas viedokļa - bērni ir mūsu prioritāte,» saka krimināltiesību eksperts Andrejs Judins. Arī Valsts probācijas dienesta vadītāja vietniece Irina Pūrīte norāda, ka lielāks uzsvars jāliek uz noziegumu profilaksi. «Vecāki var nevērsties sociālajā dienestā, bērns var neiet skolā, līdz viņu kādā brīdi pieķer nozieguma vietā. Jāstrādā preventīvi,» viņa saka.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?