Viņš tikko gandarīts atgriezies no Šlēsvigas-Holšteinas festivāla atklāšanas, kurā pats uzstājies ar Baltic Jazz Trio. «Prezentējot Rīgas ritmu festivālu, man bija prieks, ka, ieraudzīdami mūsu mākslinieku sarakstu un programmu, kolēģi Vācijā man teica: mēs gan nevaram atļauties uzaicināt tādus māksliniekus. Lai gan viņiem ir 160 sponsoru, kuru atbalsts ir summās ar septiņām nullēm. Man ir prieks, ka mēs kopā ar atbalstītājiem to varam,» stāsta M. Briežkalns, preses konferencē prezentējot 13. starptautiskā festivāla Rīgas ritmi programmu. Festivāla koncerti un meistarklases notiks no 2. līdz 6. jūlijam. Tas ir Dziesmu svētku laikā, tāpēc nāksies izvēlēties vai pamatīgi iespringt. «Rīgas ritmi ir viens no visapmeklētākajiem festivāliem Latvijā. Rīgā noteikti nekā lielāka un apjomīgāka nav,» uzsvēra kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende.
Jauni un pārsteidzoši
Viens no Rīgas ritmu uzdevumiem ir meklēt jaunus talantus. Viens no tiem ir Andreass Varadi - ASV dzīvojošs slovēņu brīnumbērns, ģitāras virtuozs. Viņam ir 15 gadu, bet jau 13 gadu vecumā klajā nāca viņa albums. Apdāvinātais zēns kļuvis par visjaunāko mūziķi, kurš jebkad uzņēmies džeza sesijas vadību pasaulslavenajā Ronjie Scott džeza klubā Londonā, bet pie mums muzicēs džeza kruīzā uz kuģa Misisipi (4.VII) un bezmaksas koncertā (!) atpūtas parkā Egle (5.VII plkst. 20). «Pāris dienu pēc tam, kad biju ar viņu vienojies par koncertu Rīgā, es saņēmu zvanu no slavenā Quincy Jones mūzikas menedžmenta. Amerikāņu producents, viens no kādreizējiem Maikla Džeksona karjeras bīdītājiem, teica: Andreass Varadi tagad ir mūsu mākslinieks. Atbildēju - jā, bet mums līgums jau ir noslēgts,» stāsta M. Briežkalns.
Vēl viena festivāla jaunā zvaigzne ir ģitāriste, pianiste un vokāliste Butterscotch - jauna amerikāņu mūziķe, kura lieliski pārvalda bītboksa stilu un konkursā Bostonā uzvarējusi visus konkurentus vīriešus. Jaunajai, enerģiskajai mūziķei organiski piestāv arī izpaušanās hiphopā. Kongresu nama lielajā zālē (5.VII) viņa viesosies ar savu trio.
Jaunā Āfrikas džeza balss Somi, kura Kongresu namā uzstāsies 4.VII kopā ar instrumentālu trio, ir māksliniece no Āfrikas, kura dzīvo Francijā un strādā arī ASV. Savu mūziku, afrikāņu un džeza elementu apvienojumu, viņa pati dēvē par jauno Āfrika džezu. Tas iepaticies tādām mūzikas autoritātēm kā Bobijs Makferins, Džons Ledžends, Kasandra Vilsone, kuri jau iesaistījušies sadarbībā ar jauno, bižaino dīvu.
Leģendu starojums
Festivālā spoži mirdzēs arī lielās mūzikas zvaigznes, kuras jau ir ierakstījušas savu lappusi mūzikas vēsturē. Tāda ir unikālas balss īpašniece un pianiste, Grammy balvu ieguvēja Daiena Šūra - māksliniece, kura lieliski jūtas populārajā mūzikā, kantrimūzikā, taču blūzā un džezā it sevišķi. «Ņemot vērā, ka viņa ir neredzīga, viņas muzikālā izjūta ir īpaša,» Māris Briežkalns vēstī par dziedātāju ar apburoši samtaino un līdzsvaroto balsi.
Festivālam Rīgas ritmi līdz šim ikreiz veicies atvest gada visaktuālākos māksliniekus. Šoreiz tas ir taustiņinstrumentālists un komponists Roberts Glaspers, kurš šogad saņēma Grammy balvu par labāko R&B mūzikas albumu. Domubiedru kvartetā viņš atklāsies eksperimentālā džeza, roka un hiphopa mūzikas savijumā.
Džezā nav īsti pieklājīgi teikt «kulta grupa», taču tieši tā presē tiek dēvēts amerikāņu trio Medeski Martin & Wood. «Muzicēšanas stilā, ko viņi paši nosaukuši par avant groove, ir gan rokmūzikas, gan džeza elementi, taču viņu muzicēšana uz skatuves ir tik vienkārša un nesamākslota, ka klausoties dažreiz liekas: es arī tā varētu,» saka M. Briežkalns. Šie mūziķi uzstājīgi nedemonstrē savu tehniku, tāpēc muzicēšana ir atraisīta un brīva.
Koklētāja un Zarbugans
Pērn par festivāla Rīgas ritmi atklājumu ārzemju mūzikas kritiķi nosauca programmu Laima Jansone džezā. Gandrīz visi rakstīja, ka tas ir kaut kas īpašs. Pa šo gadu talantīgā kokļu improvizētāja, basists Andris Grunte un bundzinieks Artis Orubs kopā ierakstījuši albumu Zarbugans un ir gatavi atkal uzstāties Rīgas ritmos. Vārds tikšot dots muzikālajam ganam, joko A. Orubs, atklājot, ka par zarbuganu trijotne nodēvējusi lielo timpānu plēvi. To vēcinot, izvilinātas īpašas, noslēpumainas skaņas.
Vairākus projektus speciāli festivālam ir sagatavojis saksofonists un flautists Deniss Paškevičs kopā ar Dānijas ģitāristu Kristianu Franku, kontrabasistu Kenetu Dālu un radoši daudzpusīgo mūsu pašu DJ Monstu. «Festivāla galvenā koncertu vieta, kā arvien, ir Rīgas Kongresu nams. Atgriežas džeza kruīzs ar Misisipi kuģīti - pusdivpadsmitos naktī, kad vairs nav tik karsts un Rīgā iedegas gaismas, aicinām divu stundu braucienā pa Daugavu labas mūzikas pavadījumā,» stāsta M. Briežkalns. Deviņi bezmaksas koncerti notiks Kalnciema kvartālā, atpūtas parkā Egle un uz Origo skatuves. Festivāla meistarklases Latvijas Radio studijā pasniegs Džons Medeski, Roberts Glaspers (uz to speciāli brauks jaunie talanti no Igaunijas un Lietuvas), Butterscotch un Andreass Varadi, kā arī jaunais ģitārists Ori Dakari no Izraēlas.