Nebija laika
Kā jau ziņots, Valsts kontrole (VK) šā gada augustā revīzijas ziņojumā norādīja uz nelikumīgām darbībām, izšķērdību un nolaidību RNP, bet septembra sākumā prokuratūra nolēma sākt kriminālprocesu par konstatētajiem tiesību normu pārkāpumiem. Uz nepilnībām RNP darbībā bija norādījis arī Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departaments, bet arī tās uzņēmuma vadība neatzina. Nesekmīgi bija domes opozīcijas mēģinājumi rosināt RNP valdes atcelšanu.
Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija trešdien bija spiesta atcelt sēdi, kurā plānoja izskatīt VK atzinumu par RNP, jo neviens RD vadības pārstāvis neieradās. Komisija aicinās atbildīgo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministriju vērtēt pašvaldības amatpersonu rīcību. Intervijā Latvijas Radio 4 raidījumam Darbojošās personas, kurā jautājumus uzdeva arī Diena, N. Ušakovs skaidroja, ka izpilddirektors neesot atradies Rīgā, bet ne pašam mēram, ne viņa vietniekam neesot bijusi iespēja komisiju apmeklēt. «Ir tiešie pienākumi, kas mums ir jāveic. Ja ir iespēja aiziet uz Saeimu, mēs aiziesim, ja ne - mēs strādāsim,» izteicās N. Ušakovs.
Raksturojot situāciju RNP, mērs atgādināja, ka 2009. gadā pirms apvienošanas Rīgā bija 15 pašvaldības namu apsaimniekošanas uzņēmumu, no kuriem daži bijuši uz bankrota sliekšņa. RNP darbības rezultātā tai neesot māju, kam netiek pieslēgta apkure. «No vienas puses, mēs esam pateicīgi VK, jo tā norādīja uz daudzām lietām, kur darbība ir jāuzlabo. Taču bija zināma politizācija no VK vadības puses. VK uzsvēra, ka iedzīvotāji apmaksā RNP darbinieku pusdienas, tas bija daudzos ziņu virsrakstos. Bet runa ir par to, ka iepriekšējais RNP vadītājs biznesa pusdienās gada laikā iztērējis 146 eiro,» izteicās N. Ušakovs. Viņš uzskata, ka pašreizējai RNP vadībai būs vajadzīgi vairāki gadi, lai tiktu galā ar senāk pieļautajām nepilnībām. Rīgas mēra rīcībā neesot informācijas, ka RNP vadība būtu pārkāpusi likumu, bet VK norādītajās pozīcijās pārbaudi veic arī RD audits.
Rosināja iedzīvotāji
Vaicāts, vai tai pašā trešdienā rīkotais ap 20 cilvēku pikets pie RNP bija opozīcijā esošās Vienotības organizēts vai pašu iedzīvotāju iniciēts, piketa pieteicējs RD deputāts Valdis Gavars (Vienotība) skaidroja, ka oktobra sākumā notikusi domes Mājokļu un vides komitejas sēde, kurā iedzīvotāju pārstāvjiem nav ļauts uzdot jautājumus. Pēc šīs sēdes vairāki iedzīvotāji vērsušies pie V. Gavara ar lūgumu palīdzēt organizēt piketu, un to deputāts arī izdarījis. «Ja tas būtu tīri politisks pikets, būtu citādi plakāti un daudzi mani partijas biedri, bet bija tikai divi vai trīs,» izteicās deputāts. Prasību samazināt rēķinus par 20% rosinājuši iedzīvotāji, kuri sākumā vēlējušies prasīt pat vēl lielāku samazinājumu. RNP izplatītajā informācijā teikts, ka uzņēmums ir atradis iespēju teju pusei klientu 2016. gadā mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksu samazināt līdz 3% salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
«Tik lielā uzņēmumā kā RNP, kuram ir 4300 apsaimniekojamo māju un 170 000 klientu, vienmēr būs jautājumi vai problēmsituācijas, kas jārisina. Pērn kopumā saņemti 198 310 klientu zvani, 68 018 iesniegumi, klātienē apkalpoti 183 717 klienti. RNP ieskatā klientu jautājumi vai problēmas jārisina nevis uz ielas, bet speciāli izveidotos uzņēmuma klientu apkalpošanas centros. Arī piketa dalībnieki tika aicināti uzņēmuma telpās, kur bija iespējams tikties ar uzņēmuma speciālistiem un valdi,» Dienai situāciju skaidro RNP pārstāve Santa Vaļuma. Tieši piketa dienā RNP paziņoja par vēršanos Saeimas Budžeta un finanšu komisijā, kā arī Finanšu un Ekonomikas ministrijā ar lūgumu pārskatīt pievienotās vērtības nodokļa likmes (PVN) ieviešanu namu apsaimniekošanas pakalpojumam, nosakot 12% samazināto likmi. «Tā ir iespēja politiķiem pēc būtības visas Latvijas iedzīvotājiem mazināt finansiālo slogu. Vai šo iespēju politiķi izmantos, tā ir pašu politiķu atbildība. RNP ir gatavs Saeimas deputātiem skaidrot savu viedokli un sniegt nepieciešamo informāciju,» norādīja S. Vaļuma. Iepriekš, kad Diena lūdza RNP sniegt viedokli par Saeimas plānu noteikt 21% PVN likmi, uzņēmums no iespējas paust viedokli atteicās, aicinot vērsties nozares asociācijā.
Turpināšot projektus
Nepatikšanas nesen piemeklēja arī Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētāju Anatoliju Abramovu - viņu atbilstoši Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotajam drošības līdzeklim aizdomās par līdzdalību kukuļošanā uz laiku atstādināja no amata. Tomēr N. Ušakovs apstiprināja, ka A. Abramovs turpinās strādāt citā amatā, neprecizējot tā nosaukumu. «Tirgū notiek divi nozīmīgi projekti. Viens ir saistīts ar Eiropas Savienības finansējumu - kanāla malas revitalizācija tirgus pusē. Tas ir bēdīgi slavenais, briesmīgais skats no autoostas puses. Mainīt atbildīgo cilvēku, riskējot, ka projektu nepabeigsim un zaudēsim 1,6 miljonus eiro, būtu muļķīgi. Nākamgad plānots visas tirgus teritorijas remonts, kas viņam arī jāpabeidz, un sakņu paviljona remonts,» uzskaitīja Rīgas mērs. Viņš uzskata, ka tas, ka A. Abramovam tikai ierobežota amata pienākumu veikšana, liecina, ka viņa vaina diez vai ir liela. Esot bijuši gadījumi, kad pret cilvēkiem vēršas bargāk, bet tad pierādījumu trūkuma dēļ atjauno amatā. «Personīgi es neticu, ka Abramovs ir pārkāpis likumu,» Dienai uzsvēra N. Ušakovs.