Saka - lai kļūtu par ziemas peldētāju, rūdīties ir jāsāk vasarā. Sarma Kočāne pirmo reizi āliņģī ielīda pašā ziemas vidū - februāra beigās. Toreiz roņu sacensības notikušas Bulduros, viņa aprunājusies ar ziemas peldētājiem un nolēmusi uzreiz arī izmēģināt, kā ir būt ronim. Viņai iepatikās. Un nu S. Kočānei rit jau vienpadsmitā ziemas peldēšanas sezona. «Nevaru teikt, ka tāpēc nemaz neslimoju, bet imunitāte ir stiprāka. Vieglāk pārciešu slimības.»
Pavisam Latvijā ar ziemas peldēšanu nodarbojas vairāki simti cilvēku, no kuriem daudzi apvienojušies biedrībās, taču ir arī individuālie ziemas peldētāji, stāsta S. Kočāne, kura ir arī biedrības Latvijas ronis valdes priekšsēdētāja vietniece. Latvijā reģistrētas sešas biedrības, bet ir roņi, kuri peld paši par sevi. Ziemas peldētāji ik gadu tiekas Latvijas ziemas peldētāju čempionātā, kā arī citās sacensībās gan pašmājās, gan ārvalstīs. Šosezon pirmie ziemas peldētāju mači Latvijā notika pagājušās nedēļas nogalē - 2. novembrī Jelgavā. Jelgavas roņu kausa izcīņā satikās ziemas peldētāji ne tikai no Latvijas, bet arī no Igaunijas, Somijas un Krievijas. Priekšā vēl arī citas sacensības, un S. Kočāne tajās aicina piedalīties visus interesentus - gan jau pieredzējušus roņus, gan arī tos, kuri vēl tikai vēlas par tādiem kļūt. Ūdens solās būt piecus grādus silts. Latvijas ziemas peldētāju čempionāts plānots vairākos posmos - Jelgavā, Ozolniekos, Rīgā, iespējams, arī Liepājā. Par to vairāk lasiet mājaslapā www.latvijasronis.lv.
Kā notiek ziemas peldētāju sacensības? Roņi savā vecuma grupā mērojas spēkiem atklātās vai ledū izcirstās ūdens tilpnēs 25 vai 50 metru distancē. S. Kočāne atzīst, ka laiks, ko cilvēks pavada vēsajā ūdenī, neesot ilgs. Vien pāris minūšu, tāpēc nosalt neesot iespējams. Īpaši rūdīti roņi peld arī ziemas peldēšanas «maratonu» - 450 metru distanci, kas, protams, parastam peldētājam var sagādāt arī mokas. «Visi ir pozitīvi cilvēki ar veselīgu domāšanu par dzīvi un dabu. Sava mafija,» roņus raksturo S. Kočāne.
Tiem, kuri par rūdīšanos vēl tikai domā, biedrības Latvijas ronis pārstāve iesaka tomēr saņemties un ziemas peldēšanu vismaz vienreiz izmēģināt. Bet, ja aukstais ūdens neiet pie sirds un organisms saka, ka tas nav viņam, kāpt sev pāri par katru cenu nevajagot. «Ja ziemas peldēšana nesniedz prieku un labas emocijas, nav vērts mocīties.» S. Kočāne atgādina arī par drošību uz ūdens. «Pat āliņģī nevajag līst vienam, jo, basām kājām ejot pa ledu, var paslīdēt, salauzt kāju, bet telefonu taču peldbiksēs neieliksi,» viņa brīdina.