Šiem strādājošiem ir daudz mazākas sociālās garantijas, un to devums solidārajā sociālās apdrošināšanas sistēmā arī ir būtiski mazāks. Lai risinātu abas minētās problēmas, Finanšu ministrija rosina noteikt minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apjomu. Tas varētu būt vienlīdzīgs ar sociālajām iemaksām, kas tiek veiktas no minimālās algas un pašlaik ir 122 eiro mēnesī.
Tas paaugstinātu strādājošo, kuri pašlaik veic sociālās iemaksas no algas, kas zemāka par minimālo, sociālās garantijas, kā arī radītu lielāku solidaritāti sociālās apdrošināšanas sistēmā. Praksē tas nozīmē, ja strādājošajam, piemēram, saīsināta darba laika dēļ, noteikta alga, kas ir mazāka par minimālo, sociālās iemaksas tik un tā būs jāveic tādā apjomā kā no minimālās algas.
Šo priekšlikumu konceptuāli atbalsta gan Saeimas Budžeta, gan Sociālo lietu komisija. Tiesa, prognozējams, ka vēl būs sīvas diskusijas par minimālo sociālo iemaksu apjomu un vai tās jāveic darba devējam vai ņēmējam, vai daļēji vienam, daļēji otram. Minimālā sociālo iemaksu apjoma ieviešana notiktu pakāpeniski vairāku gadu laikā. Pagaidām vēl ir daudz neskaidru jautājumu, piemēram, par strādājošajiem, kas vairākās darbavietās nodarbināti nepilnu darba slodzi.