Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Rotaļas ar mūziku

Rūķīšu mājas ir pie katras priedes, Ilze atgādina Kristapam, kurš ar pirkstu meklē melno taustiņu starp baltajiem. Kristapam ir sešarpus gadu, un viņš kopā ar mammu jau trešo gadu rotaļājas ar klavierēm un mūziku. Ik dienu klausās diskus, 5-20 minūtes atvēl spēlei ap un ar klavierēm, reizi nedēļā iet uz nodarbību, kur spēlē pats, vēro citus bērnus un viņu vecākus. Caur patikšanu un rotaļāšanos mamma un bērns mācās Suzuki klavierspēles programmā.

Šīs mūzikas mācīšanas pieejas pamatlicējs ir japāņu vijolnieks Siņiči Suzuki. Ar motocikliem - pirmo asociāciju, kas raisās, padzirdot vārdu «suzuki»,- tam nav nekā kopīga, izņemot Japānu. «Vai tas nav brīnums, ka mazi bērni runā japāniski?» kādā brīdī atskārtis japāņu vijolnieks un valodas apguves pamatprincipus sācis lietot mūzikas mācīšanā. «Tā ir kā mātes valodas mācīšanās,» pieeju raksturo mūzikas pedagoģe Tamāra Gžibovska. Vecāki ir neatņemama daļa no vides, kurā bērns iemācās runāt. Līdzīgi arī Suzuki klavierspēlē vecāki pirmajos gados apmeklē nodarbības, vingrinās kopā ar bērniem. Vērošana, klausīšanās un mācīšanās no parauga, rotaļāšanās un radošums ir šīs pieejas pamatpostulāti.

Abiem viens repertuārs

Ilze ir priecīga un gandarīta, ka mūzika ir kļuvusi par viņas ģimenes ikdienas daļu. Skolas laikā viņa pati mācījās mūzikas novirziena klasē, bet «pieauguša cilvēka» dzīvē pēc tam ne vairs dziedāja, ne spēlēja. «Jauki, ka tagad atkal varu nodziedāt, nospēlēt,» viņa nosaka. «Vingrināties vajadzētu katru dienu dažas minūtes; ja 20 minūtes, tas jau būtu ļoti labi. Protams, Kristapam šo divu gadu laikā ir bijušas reizes, kad nav gribējies mācīties. Es arī cenšos nepiespiest. Mēģinu paņemt kaut ko citu no vingrināšanās rotaļu repertuāra - variāciju iespējas ir nebeidzamas. Saku viņam - varbūt šoreiz paspēlēšu un tu tikai paklausīsies vai «paspēlēsi» klavieres uz rokas, rotaļas ir tik dažādas! Tagad Kristaps pats reizēm pieiet pie klavierēm un spēlējas, vārda tiešā nozīmē. Ap vienu vienkāršu dziesmiņu var tik dažādi spēlēties -muzicēt, improvizēt.

Ģimenes ikdiena ietver mācību disku klausīšanos, jo pirmais solis uz muzicēšanu ir klausīšanās. Tas notiek gluži ikdienišķi - vakariņojot vai mājās rosoties.

Līdz ar skološanos Ilzei un Kristapam ir izveidojies kopīgs repertuārs. «Ejam pa parku vai pa ielu - varam padziedāt, padungot. Šī muzicēšana paplašina mūsu pieredzi. Šķiet, daudzveidīgāka un radošāka ir ikdiena arī citās jomās, kas bez spēles prieka mēdz būt apnicīgas un garlaicīgas,» secina Ilze.

Izmantot brīdi līdz trim gadiem

Vecāki kopā ar mazuļiem muzicē arī Studijā Orff. «Visi - lielie un mazie - dabū grabuli vai bungas, vai ko citu atkarībā no tā, ko vajag attēlot. Mācīšana notiek ar intensīvu piemēru: lai uz kuru bērns paskatītos, visi kaut ko krata, visi kustina bungu vālītes. Ja mamma spēlē, tu arī spēlē, ja mamma dzied, tu arī dziedi,» kopā darbošanos pamato Ella Umbleja, studijas Orff pedagoģe. Dažiem bērniem uz nodarbībām līdzi nāk tēti. «Tas ir ļoti labi un vajadzīgi. It īpaši puišiem, kam vajadzīga identifikācija ar sava dzimuma vecāku. Citādi viņš domā, ka tā tāda sieviešu būšana,» nosaka pedagoģe.

Studijā Orff vecāki kopā ar bērniem apmeklē nodarbības aptuveni tik ilgi, līdz mazulis sasniedz trīs gadus. «Sava palīdzība ir jādozē. Ja mēs lieki palīdzam, tad tā ir bikstīšana, stumdīšana,» uzsver Ella Umbleja. Tāpēc Orff studijā vecāki no procesa dalībniekiem pamazām kļūst par attālinātiem vērotājiem un aiz durvīm gaidītājiem. «Vecākiem un bērniem ir pakāpeniski jāatdalās - tas ir ļoti svarīgi,» viņa uzskata.

Tomēr laiks līdz bērna triju gadu vecumam ir īpašs: kad gan vēl vecāki varēs redzēt, kā viņa bērns mācās? Tāpēc nākšana kopā uz nodarbību ir skola vecākiem. «Pirmkārt, es kā vecāks nodarbībās viņu redzu citādu nekā mājās. Ir interesanti, kā viņi uztver un kā mācās, - no tā viedokļa, ka jau drīz - no trim gadiem - to neredzēsim. Tas ir vienīgais brīdis, kad mēs kā vecāki varam paskatīties, kāda tipa skolēns vai audzēknis mūsu bērns būs turpmāk,» saka pedagoģe. Un kāpēc tieši mūzika? Tāpēc, ka «ir pantiņš un piedziedājums», ar vieglu ironiju saka Ella Umbleja. «Visa mūsu dzīve iet uz racionālo pusi, un mēs maz barojam jūtu pasauli. Mūzikas pozitīvā puse ir, ka tā tikpat lielā mērā sastāv no emocijām, cik no racionālās puses.»

Folklora - gan lielie, gan mazie

Ar divām aprakstītajām metodikām pirmsskolas bērnu mūzikas mācību joma ne tuvu nav izsmelta. Orff studijas vadītāja Dace Ziemele vecākiem, kas vēlas kopā ar bērniem apmeklēt mūzikas nodarbības, iesaka arī folkloru, pēc kuras tradīcijām mazuļus apmāca, piemēram, Ilga Reizniece. «Daudzas folkloras kopas tā arī ir veidojušas - no ģimenēm, kur dažādu paaudžu cilvēki kopīgi dzied, spēlē, iet rotaļās, danco. Tur ir šī tradīcija - kopā lielie un mazie.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?