Rīgas veikalos pilnīgi droši varētu atrast katrai krāsas gaumei piemērotu sārtvīnu - no aizdomīgi pelēcīgas līdz knapi sārtai, no laša filejas līdz sīpolsarkanai. Piemēram, spāņu rosado būs tumšāki un gandrīz sīpolsarkani, klasiskie Francijas Tavel - tunča sarkani, dzirkstošie un šampanieši - laša filejas krāsā, provansieši - knapi sārti, bet gris - pelēcīgi. Nesatraucieties, tas ir normāli. Nav tur brāķa. Rosᅢᄅ krāsu ietekmē ražošanas metode. Jo ilgāk svaigi izspiestā vīnogu sula pavadījusi kopā ar miziņām, jo tumšāks jūsu sārtvīns. Gaišāko sārtvīnu gadījumā svaigās sulas «flirts» ar miziņām būs bijis tikai dažu stundu garumā. Lai iegūtu dzirkstošo sārtvīnu, visbiežāk baltvīnam piejauc sarkanvīnu.
Ja par sārtvīniem jums prātā jāpatur tikai viena lieta, pierakstiet - Provansa - tā Francijas province, no kurienes pamazām, bet neatlaidīgi visā pasaulē izplatās sārtvīnu «vīruss».
Tieši Provansā sārtvīnu dzer daudz, vienmēr, visur un ar jebko. Ļaudis mēļo, ka Provansas sārtvīna nozare bez piepūles varētu pastāvēt arī «tikai» no tā apjoma, ko ik dienas provansieši un tūristi patērē Nicas un Kannas terasēs, kafejnīcās, restorānos un promenādēs. Teikt, ka rosᅢᄅ patēriņš tur ir liels, būtu tas pats, kas nepateikt neko, - Vidusjūras piekrastes kūrortos sārtvīns ir nepārspēts karalis. Ūdens vietā, tā teikt. Tie, kas reiz bijuši Provansā, no turienes atgriežas neglābjami aplipināti ar rosᅢᄅ «vīrusu». Arī es. Mans «vīruss» aktivizējas ik vasaru.
Chateau du Rouet, Cuvee Reservee Rosᅢᄅ, Cotes de Provence, 2011. Klasisks Provansas pārstāvis. Tapis karstā klimatā no klasiskajām Dienvidfrancijas vīnogām - Syrah un Grenache, ļoti viegli lašsārts. Aromātā un garšā miljons svaigu un ļoti vieglu sarkano ogu, izskaņā - ķiršu kauliņu sīvums. Zinu cilvēkus, kas šajā vīnā sagaršo Vidusjūras sāļumu. Dzeriet atdzesētu.
Domaines Ott, Chateau Romassan, Bandol, 2011
Domaine Ott ir, iespējams, leģendārākā, slavenākā un visādi citādi pazīstamākā Provansas sārtvīnu darītava. Cildināta kritiķu slejās, grāmatās, izstādēs un vīna konkursos, tā ieguvusi kulta statusu sārtvīna cienītāju aprindās. Uz etiķetes pievērsiet uzmanību uzrakstam Bandol. Bandola ir maza ostas pilsētele Vidusjūras krastā, savukārt Bandolas vīnu apelācija jeb apgabals izvietojies pavisam mazītiņā pakalnā virs ostas. Aizbrauciet turp jau šovasar. Maģiska vieta, kurā top ne tikai šis sārtvīns, bet arī leģendārie Bandolas sarkanvīni no Mourvedre vīnogām. Tikai Bandolas pakalnā, atrodoties dažus simtus metru virs jūras līmeņa, iespējams saprast, kāpēc Domaine Ott smaržo un garšo pēc vasaras, avenēm un Vidusjūras vienlaikus. Spītējiet Latvijas vasarai un droši korķējiet vaļā.