Jau rakstīts - pēc tam, kad Gunti trešoreiz dažu gadu laikā policija pieķēra vadām automašīnu alkohola reibumā, viņam tika piespriests sods - brīvības atņemšana uz trim gadiem un vienu mēnesi. Pēc gada Guntis, kurš centās izvairīties no soda izciešanas, kā pasažieris iekļuva smagā avārijā Somijā. Viņam tika amputēts labās kājas apakšstilbs, bet ieģipsētā kreisā kāja, kura ir vairākās vietās lauzta, «sastiķēta» ap metāla stieni - tā vēl nav sadzijusi. Guntis pārvietojas tikai ratiņkrēslā, viņa slimās kājas ik dienu apkopj sieva, bez tuvinieku palīdzības viņš nevar nokārtot pat elementāras dabiskās vajadzības. Lūdzot atbrīvot no soda izciešanas, Guntis jūnijā vērsās Aizkraukles rajona tiesā. Krimināllikuma 59. panta 6. daļa nosaka - ja persona, kura notiesāta par noziedzīgu nodarījumu, pēc sprieduma pasludināšanas saslimusi ar citu smagu, neārstējamu slimību, tiesa var atbrīvot šo personu no soda izciešanas. Tomēr rajona tiesa lūgumu noraidīja, sakot, ka Gunta veselības stāvoklis neesot «smaga neārstējama slimība». Gunta zvērināts advokāts Juris Zēģele norāda, ka likumu var tulkot formāli gramatiski, taču šajā gadījumā būtu jālieto teleoloģiskā likuma tulkošanas metode - pēc mērķa, ko likums paredzējis sasniegt. Advokāts uzsver - sods nedrīkst būt fizisku ciešanu sagādāšana, taču Gunta gadījumā tieši tā sanāks.
Advokāts ar sūdzību par rajona tiesas lēmumu vērsās Zemgales apgabaltiesā. Zemgales apgabaltiesa savā lēmumā norāda, ka lietas izlemšanā nebija pietiekami tikai ar Veselības un darbaspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas secinājumu, ka noteikta pirmā invaliditātes grupa, un, «lai konstatētu, vai notiesātais atbrīvojams no soda izciešanas, ir nepieciešams izdarīt ekspertīzi G. Justa veselības stāvokļa noteikšanai, tajā skaitā uzdot ekspertu komisijai arī jautājumu, vai notiesātā veselības stāvoklis pieļauj izciest sodu brīvas atņemšanas iestādē, kas rajona tiesā nav izdarīts».
Par vispārējiem principiem Dienai Tiesībsarga biroja speciālisti skaidro, ka «saskaņā ar cilvēktiesību standartiem tiesai, piemērojot sodu personai, noteikti jāvērtē arī personas veselības stāvoklis». Tiesa nevarot noteikt tādu sodu, apzinoties, ka soda izpildes vieta nevarēs nodrošināt personai atbilstošus apstākļus veselības stāvoklim.