Taču, kā atklāj kāda pagājušā gada rudenī Amerikā veikta aptauja, pietēlot neesošu neveselumu, lai kādu darbadienu izlaistu, pērnā gada laikā gadījies 30% ASV uzņēmumos strādājošo. Savukārt 17% šīs valsts darba devēju atzinuši, ka ir atlaiduši darbinieku, kas pieķerts viltus slimošanā, raksta karjeras portāls CareerBuilder.com, kas ir arī minētās aptaujas veicējs.
Visbiežāk slimo decembrī
Kā rāda aptauja, visvairāk strādājošo (ap 20%) no darba slimības dēļ atprasās decembrī - ej nu sazini, vai pie vainas ir gada nogales pārstrādāšanās un spēku izsīkums, kārtīga saaukstēšanās vai vienkārši vēlme pavilkt garumā svētku brīvdienas. Nākamais šajā ziņā populārākais mēnesis ir jūlijs.
Uzreiz pēc īstas slimošanas visai ierasti iemesli, kas liek izlaist kādu darbadienu, ir vienkārši nevēlēšanās iet uz darbu (to atklāj 34% strādājošo), sajūta, ka vajadzīga atpūta (29%), došanās vizītē pie ārsta (22%), neizgulētā miega izgulēšana (16%) un mājsaimniecības darbu paveikšana (15%).
Gluži kā jebkurā citā valstī, arī ASV darba devēji cenšas sekot līdzi tam, cik patiesa ir darbinieku slimošana. 18% darba devēju likuši citiem darbiniekiem piezvanīt sasirgušajam, savukārt 14% pat tikuši līdz tam, ka sūtījuši kādu pie slimotāja uz mājām, lai viņu pārbaudītu. Ierastākā prakse tomēr ir ārsta zīmes pieprasīšana.
Neparasti iegansti
Ne visi strādājošie gan ir pietiekami izmanīgi attaisnojošo iemeslu izdomāšanā. Aptaujā Amerikas uzņēmumu personāla atlases un personālvadības speciālisti minējuši visneparastākos ieganstus, kādus nācies dzirdēt no darbiniekiem kā pamatojumu tam, kāpēc viņi nav ieradušies darbā. Starp tiem ir arī īsteni «brīnumi».
Kāds darbinieks vadītajam teicis, ka vienkārši aizmirsis, ka ir nolīgts savam darbam, kāda cita darbinieka sunim bijis nervu sabrukums, bet vēl kāda darbinieka vecmāmiņas mirstīgās atliekas kapsētā tieši todien tikušas atraktas policijas izmeklēšanas vajadzībām. Strādājošajiem gadījies arī palikt mājās ar ūdenskrānā iesprūdušu pirkstu, neatbildētas mīlas salauztu sirdi un spilgti oranžu kodaļu uz galvas pēc neveiksmīgas matu krāsošanas mājas apstākļos. Gadījies arī darbinieks, kas norādījis, ka jūtas pārāk nomākts pēc filmas Bada spēles noskatīšanās, savukārt kāds cits savu prombūtni pamatojis ar to, ka saslimis, jo lasa par daudz.
Jūtas vainīgi
Tajā pašā laikā kāda cita CareerBuilder.com aptauja atklāj, ka ap 70% strādājošo ASV visai ierasti turpina doties uz darbu pat tad, ja ir nopietni saslimuši. Vairāk nekā puse no viņiem atzīst, ka jūtas vainīgi, ja atļaujas palikt mājās, lai ārstētos. Visticamāk, līdzīga aina paveras arī citās valstīs, tostarp Latvijā.
Gan ārsti, gan personālvadības profesionāļi tomēr iesaka - ja esi slims, paliec mājās un ārstējies, lai slimība nepārmestos uz vēl kādu «upuri». Ja galīgi ir tā, ka veicamie darbi un termiņi negaida, var izmantot iespējas, kas ļauj pastrādāt no mājām, - telefonu, interneta pieslēgumu un portatīvo datoru. Taču pamatpatiesība ir un paliek jau visiem labi zināmā - lai darbinieks varētu būt produktīvs un pilnvērtīgi veikt savus pienākumus, viņam jābūt veselam.