Speciālisti norāda - vainojama nepietiekama sirds un asinsvadu slimību profilakse - un iesaka samazināt piesātināto tauku īpatsvaru ikdienas uzturā. Tie visbiežāk sastopami treknā gaļā, desās, sviestā, tortēs, cepumos, čipsos. Pārāk bieža šo produktu lietošana uzturā paaugstina holesterīna līmeni asinīs, tā palielinot risku saslimt ar sirds un asinsvadu kaitēm. Piesātinātos taukus ieteicams aizstāt ar polinepiesātinātajiem, piemēram, ar zivīs esošajām omega-3 taukskābēm.
Noskaidrots, ka vairāk nekā trešdaļa Latvijas iedzīvotāju zivis uzturā lieto tikai reizi nedēļā, bet, lai uzņemtu ārstu ieteikto omega-3 taukskābju daudzumu, tās būtu jāiekļauj ēdienkartē vismaz 2-3 reizes nedēļā. Kā alternatīvu ārsti bieži vien iesaka lietot zivju eļļu - tā ir bagāta ar omega-3 taukskābēm, kas palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs, saglabāt elastīgus asinsvadus un nodrošināt normālu asinsriti.
Visvērtīgākās omega-3 taukskābes ir eikozapentaēnskābe (EPS) un dokozaheksaēnskābe (DHS). Tomēr jāatceras, ka EPS un DHS taukskābēm ir pierādīta labvēlīga iedarbība uz sirds un asinsvadu sistēmu tad, ja uzņemtā diennakts deva ir vismaz 250 mg.
To iesaka atcerēties Latvijas Universitātes asociētais profesors P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Gustavs Latkovskis: «Zivju eļļa un omega-3 produkti ir vieni no tiem, kuru pozitīvā iedarbība uz sirdi un asinsvadiem tiešām ir pierādīta. Omega-3 taukskābes vajadzētu uzņemt vismaz 2-3 reizes nedēļā.» Pievērsiet uzmanību produkta sastāvam! «Cik tas satur vērtīgo omega-3 taukskābju EPS un DHS. Vienā preparāta kapsulā tām ir jābūt vismaz 600-800 mg, bet dienā ideālā gadījumā būtu labi uzņemt 1000 mg,» norāda G. Latkovskis.