Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Skaidrs, ka pie angļu valodas līmeņa jāpiestrādā

Bez īpašas satura analīzes diezgan droši var apgalvot, ka gadu no gada jūlijā katrā medijā būs atrodama ziņa par eksāmenu rezultātiem ar teju identiskiem virsrakstiem - vidusskolas absolventi parādījuši viduvējus rezultātus, centralizētajos eksāmenos visvairāk piešķirts C un D līmenis. Segums «pārdrošajam» apgalvojumam ir metode, pēc kuras eksāmenu rezultātus sadala līmeņos, - neatkarīgi no eksāmena izpildes «viduvējais» C un D līmenis vienmēr būs konkrētā gada biežāk sastaptajam rezultātam jeb vairākumam absolventu.

Tātad katram skolēnam līmeni piešķir attiecībā pret pārējo sasniegumiem konkrētajā gadā, nevis ņemot vērā viņa zināšanu kopumu, piemēram, starptautiskā līmenī.

Neskaidrā līmeņu noteikšanas metode izglītības un zinātnes ministram Robertam Ķīlim netraucē raksturot vidējo angļu valodas zināšanu līmeni - jaunieši to spēj gluži labi izmantot ikdienas saziņai, taču nespēj angliski debatēt un aizstāvēt savu viedokli. Tādēļ jau nākamajā mācību gadā angļu valodu varētu mācīt no 1. klases, savukārt nākamo astoņu gadu laikā pamatskolas pēdējās klasēs un vidusskolā dažus priekšmetus sāks apgūt angliski.

Dziļākai izpētei nav naudas

Normālsadalījuma līkne jeb metode, pēc kuras eksāmenu rezultātus sadala līmeņos, C un D līmeni vienmēr piešķirs vairākumam, savukārt retāk sastopamajam labākajam rezultātam ik gadu būs A līmenis, sliktākajam - F. Tātad «spīdošais» A līmenis nekad nebūs lielākajai daļai, jo vairums neizbēgami saņems «viduvējo» rezultātu. C un D līmeņa ieguvēju zināšanu līmenis, izejot no sadalījuma metodes, ir visai tumša bilde. No šā gada 1. septembra Izglītības un zinātnes ministrija objektivitātes veicināšanai atteiksies no līmeņiem eksāmenu vērtējumos un tā vietā atstās tikai procentus.

Neskatoties uz pašreizējo metodi, Valsts izglītības satura centrs (VISC) uzskata, ka vidējo angļu valodas zināšanu līmeni raksturot ir tā spēkos: «Jaunieši saprot dažādu informāciju, vārdu krājums ir pietiekams, lai runātu un rakstītu pareizi dažādās situācijās.» Turklāt Latvijas Universitātes (LU) veiktais pētījums parādījis, ka eksāmens atbilst Eiropas svešvalodu zināšanu līmeņu pamatnostādnēm. LU asociētā profesore Vita Kalnbērziņa Dienai apstiprina, ka centralizētais eksāmens ir atbilstīgs, tomēr pašas pamatnostādnes jau paguvušas novecot. Protams, plašāks pētījums par jauniešu svešvalodu zināšanām par ļaunu nenāktu, jo centralizētais eksāmens ir tikai viens instruments, bet tam šobrīd nepietiek naudas, atzīst VISC pārstāve Kristīne Ilgaža.

«Līmeņu robežas ir ļoti plašas,» saka Ziemeļvalstu ģimnāzijas angļu valodas skolotāja Inga Lande. Tomēr tajā pašā laikā viņa neatceras gadījumu, ka kādam skolēnam līmenis eksāmenā krietni atšķirtos no tā, kas redzams stundās. Pēdējos gados redzams, ka manāmi uzlabojas skolēnu runāšanas prasme. Gramatika gan lielākoties stāvot uz vietas. Uz to norāda arī LU Pirmsstudiju mācību centra pasniedzēja Inita Birzniece, kura sagatavo angļu valodas centralizētajam eksāmenam. Vai šo runāšanas prasmi uzlabojuši skolotāji vai drīzāk vide, viņa īsti nezina teikt. I. Lande gan ir pārliecināta, ka galvenais «vaininieks» būs internets: «Daudzos gadījumos zēni ir labāki, jo viņi vairāk rokas internetā. NBA rezultātus viņi nekā savādāk nevar uzzināt.»

Ar karoti mutē neielies

R. Ķīlis paļaujas uz LU pētījuma rezultātiem, ka centralizētais eksāmens jauniešu zināšanas parāda gana labi. Vidējais līmenis esot aptuveni šāds: «Saziņā un mediju izpratnē angļu valoda ir salīdzinoši augstā līmenī, bet spēja angļu valodā skaidrot un debatēt nav pietiekami laba.» Ministrs uzskata, ka to varētu vērst par labu, ja valsts finansētu pirmās svešvalodas, kas galvenokārt ir angļu valoda, stundas jau no 1., nevis 3. klases, kā tas ir pašreiz. Par spīti tam, ka lielākajā daļā skolu, pateicoties vecāku personīgajiem līdzekļiem, to nodrošina jau tagad, valodas mācīšana visiem neesot pieejama vienādā līmenī. No 2013. gada ministrs to sola nodrošināt «noteikti», bet pieļāvuma formā runā jau par 2012. gada otro pusi. Papildus tam valodas līmenis uzlabošoties arī brīdī, kad Latvija sāks īstenot vienu no Eiropa 2020 stratēģijā izvirzītajiem mērķiem - pamatskolas pēdējās klasēs un vidusskolā jaunieši dažus priekšmetus apgūst pirmajā svešvalodā. «Tie ir tuvākie astoņi gadi,» par termiņu saka R. Ķīlis.

Divdesmit trīs gadus vecā Elīna Mihailova, kura brīvi sarunājas četrās valodās un šobrīd darba vajadzībām apgūst vēl divas, gan uzskata, ka vidusskola viņai drīzāk bijis atspēriena punkts, nevis vieta, kur iemācīties brīvi runāt. «Ja nebūtu Ziemeļvalstu ģimnāzijas, nekad mūžā nebūtu laikam pat iedomājusies braukt uz Dāniju un mācīties valodas, kur nu vēl strādāt skandināvu uzņēmumā skandināvu valodā. Taču pašu valodas līmeni skolā gan neuztrenēju, tas vairāk nāk no pieredzes ārzemēs, kā arī, protams, darbā,» viņa saka. Elīnas dzimtā valoda ir latviešu, bez tās viņa pārvalda krievu, angļu un dāņu. Tā kā šobrīd, strādājot par datorsistēmu administratori uzņēmumā Runway International, nākas komunicēt arī ar norvēģu un zviedru klientiem, viņa sākusi apgūt šīs divas valodas. Arī I. Birzniece uzskata, ka skolotājs var tikai palīdzēt iemācīties valodu, nevis pilnībā iemācīt to.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?