Ja pašam gribas veidot dārzu, jāmācās. Par pamatu var būt Dārza veidošanas kursi, ko ziemā organizē Rīgas dārzkopības un biškopības biedrība un kurus vada ainavu arhitekte Gundega Lināre. Kursu programmā ir iepazīšanās ar jauna dārza veidošanas pamatprincipiem, veca dārza pārveidošanas iespējām, augu izvietošanu dārzā, dažādu atpūtas vietu izveidošanu un citiem jautājumiem brīnišķīga dārza izveidošanā ģimenes atpūtai un citām vajadzībām. G. Lināres padoms jaunajiem censoņiem ir vienkāršs: «Galvenais dārzā ir tukšums, jo tikai ar tā palīdzību var redzēt skaistumu.» Lai nesabojātu latvisko ainavu - mežus, upju ielejas, jūras krastu -, pret dabu jāizturas ar lielu pietāti un cieņu.
Dārzu veidošanā allaž pastāvējusi daudzveidīga mode - piedzīvojot gan kartupeļu vagas līdz pat durvju priekšai, gan rožu dobes, gan necaurredzamus dzīvžogus, gan perfektas dobju un vagu rindas. Tomēr latviskās sētas centrā - priekšdārzā - visos laikos bijušas puķes. Tās noder gluži kā reklāma, rādot, ka mājās saimniece ir čakla.
Māja un dārzs ir nedalāmi, tāpēc, plānojot dārzu, rūpīgi jāizdomā, kuras takas būs biežāk staigājamās, kādu skatu gribēsies redzēt, piemēram, no virtuves loga. Labs padoms, ja māja ir divstāvu, plānojumu sākt ar skatu no augšas - vizualizējot, ko gribas redzēt, lai zonējums būtu praktisks un funkcionāls.
Taču viena lieta ir dzirdēt, bet pavisam cita lieta - redzēt. Tāpēc, pirms ķerties pie sava dārza ierīkošanas, jāapskata pēc iespējas vairāk citu dārzus. Daiļdārzu saimnieki labprāt savu dārzu durvis ver interesentiem un dalās pieredzē. Ilze Straujuma no Bauskas puses savu dārzu pārstādījusi jau vairākkārt, un tagad divas trešdaļas no teritorijas aizņem zāliens. Viņa zina teikt, ka visvairāk laika aizņem sīpolpuķes, dālijas, viengadīgās vasaras puķes, kā arī akmeņdārzs, bet spēkus iespējams ekonomēt, ja dārzā sastādīti skujkoki, bagātīgi ziedoši krūmi un vīteņaugu stādījumi.
Dārza pamatā ir zāliens, kas priecē ar savu sulīgo zaļumu un rada mitrumu un svaigumu vasaras karstākajās dienās. Taču zāliens rūpīgi jākopj. Skaists zāliens pēc kāda laika mēdz pārklāties ar sūnu. Sūnas augšana var liecināt arī par augsnes sastāvu, ka tā ir skāba un tajā ir maz skābekļa.
Pirmā palīdzība - ar speciālu aeratoru, ko var arī iznomāt, apstrādā zālienu, lai skābeklis var piekļūt augu saknītēm. Ja platība nav liela, tad var ņemt grābekli rokās un soli pa solim iet un nokasīt sūnu, izplēst to. Pēc aerācijas zāliens kārtīgi jāsalej. Ieteicams arī lietot speciāli varu saturošu mēslojumu, kas rada sūnām nelabvēlīgu vidi.