Atbildot uz pedagogu draudiem rīkot protestus un septembrī arī streiku, izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis maija beigās prezentēja sadarbības memorandu, kas paredzēja slēgt abpusēju vienošanos par algu palielināšanu, motivāciju un profesionālās kvalitātes novērtēšanas sistēmu. Memorandā ministrija apņemas no šī gada 1. septembra palielināt zemākās mēneša darba algu likmes par 10%, kā arī vismaz tādā pašā apmērā nodrošināt piemaksu pedagogiem, kuri ieguvuši 4. un 5. kvalitātes pakāpi. Savukārt no nākamā gada 1. janvāra IZM sola izvērtēt piemaksas iespējas arī tiem, kuri ieguvuši 3. pakāpi. Memorands līdz 2014. gada 1. septembrim paredz nodrošināt arī iespēju novērtēt kvalitāti tiem, kuriem pakāpe līdz šim nav piešķirta.
«Nē, mēs neesam vienojušies. Tas ir tikai projekts, kuru mēs pašlaik apspriežam,» pirms LIZDA valdes sēdes uz Dienas jautājumu, vai pedagogi un ministrija ir vienojušies par tālāko rīcību, atbildēja piektdien pedagogu diskusijā sastaptā I. Mikiško. Viņas atbilde pārsteidza tobrīd blakus sēdošo IZM parlamentāro sekretāri Ingu Vanagu (RP), jo iepriekš LIZDA pauda, ka ar piedāvājumu ir apmierināta. «Mēs esam teikuši, ka ir ļoti jauki, ka ir dokuments, kurā mēs redzam visus ministrijas plānotos soļus. Priecājamies, ka beidzot nav tā, ka runājam caur presi un saruna veidojas konstruktīvāk, bet vienojušies vēl neesam,» uz viņas pārsteigumu atbildēja LIZDA priekšsēdētāja. Pēc mirkļa abu pušu pārstāves vienprātīgi paskaidroja, ka detalizēts vienošanās memorands tiks parakstīts 28. jūnijā. Līdz tam IZM sadarbībā ar pārstāvjiem no LIZDA, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas un Latvijas Pedagogu domes izstrādās detalizētu un abām pusēm pieņemamu memorandu. Arī pēc pirmdien notikušās LIZDA valdes sēdes I. Mikiško neko jaunu Dienai nepaziņoja - par piedāvājumu vēl diskutējam.
Kamēr konkrēti aprēķini vēl nav zināmi, Eiropas Sociālā fonda skolotāju konkurētspējas veicināšanas projekta ietvaros veiktā pedagogu aptauja, kas tika prezentēta reģionālo diskusiju cikla Pedagogu konkurētspējas attīstības scenāriji noslēguma pasākumā Rīgā, liecina, ka optimālā alga pēc nodokļu nomaksas būtu 601 lats. Šī summa kopš 2010. gadā veiktās aptaujas augusi par aptuveni Ls 60. Patlaban minimālā alga pedagogiem par vienu likmi ir Ls 245 pirms nodokļiem. Projekta vadītāja Evija Papule uzsver: lai gan aptauja ilgs vēl līdz 6. jūnijam, tendences tā atspoguļo.