Tirgus paplašināšanas plāna apstiprināšana tiek dzīta uz priekšu tik strauji, ka 20 tūkstošiem uzņēmumu, lai pielāgotos darbībai atvērtajā tirgū, atliks vien dažas nedēļas laika. Jau iepriekšējā tirgus paplašināšanas posmā pārliecinājāmies, ka uzņēmumiem ir nepieciešams individuāli skaidrot atvērtā tirgus darbības principus un piemeklēt labākos risinājumus elektroenerģijas iegādei, - esam pilnībā gatavi to darīt arī tagad. Tomēr jārēķinās, ka arī uzņēmumiem ir nepieciešams laiks lēmuma pieņemšanai, un no pieredzes var teikt, ka vidēji tie ir divi mēneši.
Tomēr vislielākos zaudējumus uzņēmumiem radīs izvēlētais tirgus paplašināšanas periods - ziema, kad elektroenerģijas cenas ir visaugstākās. Provizoriskie aprēķini liecina, ka pirmajos piecos mēnešos pēc tirgus paplašināšanas jaunpienācēji kopumā, gan tie kuri paspēs, gan arī tie, kuri nepaspēs izdarīt savu tirgotāja izvēli, par elektrību kopumā pārmaksās aptuveni vienu miljonu latu, iegādājoties to par pēdējā garantētā piegādātāja vienpusēji diktētu cenu vai arī par ziemas mēnešu atvērtā tirgus cenu.
Tāpēc nekorekts šķiet Latvenergo piedāvātais cenu salīdzinājums, ar kuru tiek demonstrēts izdevīgums uzņēmumiem - piesauktās cenas 3,5 sant/kWh regulētā tirgus patērētājiem pret it kā 3,2 sant/kWh atvērtajā tirgū.
Mūsu pieredze liecina, ka piesauktā cena atvērtajā tirgū - 3,2 sant/kWh - realitātē netiek piedāvāta patērētājiem. Ja Latvenergo ir gatavs piedāvāt šādu elektroenerģijas cenu, tad visiem regulētā tirgus patērētājiem būtu jāizmanto šī iespēja un jau laikus jāpāriet uz atvērto tirgu, negaidot 1. novembri vai kādu citu datumu.
Jau šī gada pavasarī notikušais atvērtā tirgus paplašināšanas posms, kurā piedalījās aptuveni 4800 uzņēmumu, pierāda, ka Latvijas tirgus nav gatavs tik straujām pārmaiņām. Pat ņemot vērā, ka tirgotāja izvēlei tika dotas 70 dienas, noslēdzoties paplašināšanai, 25% no jaunpienācējiem nebija izdarījuši savu izvēli. Pie gandrīz četrkārt lielāka jaunpienācēju skaita paredzams, ka noteiktajā termiņā izvēli izdarīs ne vairāk par 50% uzņēmumu.
Pašlaik rodas iespaids, ka Latvenergo izmisīgi steidzina tirgus atvēršanu, lai palielinātu iespējas, ka uzņēmumi nepaspēs veikt savu tirgotāja izvēli un izmantos Latvenergo kā pēdējā garantētā piegādātāja pakalpojumu. Tādējādi izvairoties no citu elektroenerģijas tirgotāju konkurences, jo tiem atvēlētais sagatavošanās laiks konkurences izveidošanai ir stipri ierobežots.
Steiga, ar kādu paredzēts paplašināt elektrības tirgu, nav nedz patērētāju, nedz brīvas konkurences attīstības, nedz arī vispārējās tirgus izaugsmes interesēs. Arī Lietuva un Igaunija no nākamā gada sākuma atvērs elektrības tirgu, tomēr tur par šo lēmumu patērētāji un elektroenerģijas tirgotāji tiek brīdināti vairākus gadus iepriekš.
*SIA Enefit valdes priekšsēdētājs