Haņi uzbrukumos vaino Siņdzjanas lielāko minoritāti uigurus. Starp islāmticīgajiem uiguriem, kas kādreiz bija Siņdzjanas lielākā minoritāte, un haņiem nesaskaņas valda jau desmitiem gadu, jo uiguri nekad nav slēpuši vēlmi būt par noteicējiem reģionā.
Uzbrukumi ar šļircēm
Ķīnas mediji ziņo, ka pēdējās nedēļās Urumči gandrīz 500 cilvēku, pārsvarā haņu izcelsmes, saņēmuši medicīnisko palīdzību, jo tikuši sadurti. Mediķi apstiprinājuši, ka vismaz 89 iedzīvotājiem konstatētas «nepārprotamas medicīnisko adatu atstātas pēdas». Sākotnēji radās aizdomas, ka ar šīm ļaunprātībām nodarbojas AIDS slimnieki, tomēr neviens nav inficējies vai saindējies, vēsta BBC. Pagājušajā nedēļā provinces galvaspilsētas ielās parādījās varas iestāžu brīdinājuma plakāti par uzbrukumiem. Daudzi vecāki, uztraucoties par bērnu drošību, savas atvases nelaiž uz skolu.
Haņus arī sadusmojusi varas iestāžu kavēšanās nodot tiesas priekšā cilvēkus, kas tika aizturēti Urumči asiņainajos nemieros jūlijā. Toreiz miermīlīgi uiguru jauniešu protesti pārauga nekontrolējamā vardarbībā - tika demolēti veikali, dedzinātas automašīnas un notika sadursmes starp uiguriem un haņiem. Dzīvību zaudēja 197 cilvēki, vairākums - haņu izcelsmes. Kopš jūlija pilsētā valda saspringta gaisotne un regulāri pienākušas ziņas par haņu rīkotiem atriebības uzbrukumiem uiguriem.
Siņdzjanas provinces valdība ceturtdien paziņoja, ka par piedalīšanos jūlija nemieros aizturētas 196 personas, 51 cilvēkam izvirzītas apsūdzības un viņi tiks tiesāti.
Jātiek galā ar uiguriem
Haņi uzskata, ka tiek apdraudēti un vietējā vara nedara neko, lai viņus aizsargātu. Tādēļ viņi šonedēļ izgāja Urumči ielās, lai paustu sašutumu. «Es domāju, ka valdība līdz šim attiekusies pārāk pavirši pret uiguru jautājumu,» sacīja kāds haņu vīrietis, vārdā Džans. «Šai politikai jāmainās. Mums nevajag visas šīs minoritātes, mums nepieciešama viena ķīniešu tautība.»
Ceturtdien Urumči galvenajā laukumā pulcējās vairāki tūkstoši haņu un vienotā balsī sauca, ka vietējās varas iestādes ir nekam nederīgas. Pūli vēl vairāk uzkurināja vietējā komunistu līdera Vana Lecjuaņa ierašanās. «Van Lecjuaņ, atkāpies!» sauca saniknotie cilvēki. Vēlāk atskanēja balsis, kas politiķi nodēvēja par mērgli, raksta The Times. 14 gadus varas grožus turējušais Vans šajā situācijā tik ļoti apjucis, ka ātri pametis demonstrāciju.
Piektdien policijas patruļas ar skaļruņiem aicināja cilvēkus doties mājās un nepiedalīties publiskās akcijās. Tomēr atsevišķi protestētāji vēlējās tikt garām policijas posteņiem un par to tika sodīti ar asaru gāzi.