Kā zālienu kopt vasarā?
SIA Ozo golfa gluba galvenais dārznieks Mārtiņš Šternbergs skaidro, ka zāliens prasa pacietību un mīlestību. Vasarā aktuāla ir zāliena laistīšana. Lietainā laikā par to, protams, nav jāuztraucas. Jāatceras, ka pārlieku liela valgme zālienam par labu nenāk, jo neveicina zāļu sakņu attīstību dziļumā, tās vairāk stiepjas zemes virspusē. Zāliena laistīšana ir svarīga, kad sākas vasaras svelmainās dienas, kas turpinās, piemēram, nedēļu. Tad zāliens sāk kalst, zaļo krāsu strauji nomainot pret blāvi dzelteno.
Šīs vasaras siltajā un lietainā laika dēļ zāliens jāpļauj biežāk - vismaz reizi nedēļā. Var teikt, ka pašlaik ir zāliena pļaušanas īstā sezona. Zāli var pļaut jebkurā dienas laikā, bet labāk to darīt rīta pusē, kad stiebros zaigo rasa un zāle nav savītusi. Ja pļaujot zāliens saplūkājas, zāle kļūst kā nelīdzeni noskūts ezītis, jāuzasina pļaujmašīnas naži.
Lietainā laikā zāles pļaušanas augstumu izvēlas zemāku. Ieteicamais zāliena augstums vasarā ir 2-3 cm, rudenī 4-5 cm. Pārāk bieži mainot pļaušanas augstumu vai to izvēloties par zemu, zāliens tiks noskalpēts līdz ar zemi. Ja zāle ilgu laiku nav pļauta, to nedrīkst noskalpēt, jo tad zāliens nodzeltēs. Ja zāle izaugusi pārāk gara, to ieteicams pļaut pakāpeniski, pirmo reizi atstājot garāku.
Lai zāliens neizdeg
Šis ir laiks, kad zālienu ieteicams mēslot ar komplekso mēslojumu, kas speciāli paredzēts zālieniem vasaras periodā. Sagatavoto mēslojumu var iegādāties dārzkopības veikalos. To ieteicams izkaisīt pirms lietus, lai mēslojums ieskalotos augsnē un zāliens neizdegtu. Mēslojuma kaisīšanai ieteicams iegādāties speciālu ierīci - minerālmēslu izkliedētāju. Tas kalpos vairākus gadus. Ar rokām mēslojumu būs grūti izkaisīt vienmērīgi. Var gadīties, ka vietām mēslojumu uzkaisa par daudz, tajās vietās zāliens var izdegt vai kļūt tumši zaļš. Ja, mēslojumu kaisot, tas kādā vietā netrāpīs, zāliens kļūs dzeltens.
Nevajadzētu satraukties, ka zālienā aug sēnes. Tas nozīmē, ka augsnē notiek bioloģiskie procesi. Augsne ir dzīva, un sēņu augšana ir dabiska, normāla parādība. Sēņu izraisītās sekas ir tumšāki pleķi zālienā. Tas tāpēc, ka sēne piesaista slāpekli un atdod to augsnei.Tieši tāpēc zāle ap sēni kļūst zaļāka, veidojas apļi, tautā sauktie raganu riņķi. Miglot ar fungicīdiem nav ieteicams, ja sēnes nepatīk, tās var nopļaut.