Taču pašvaldība no speciālistu padomiem atteikties negrasās, tieši otrādi - sola tos vairāk ņemt vērā. Trešdien domē lems par jaunu padomes sastāvu, samazinot politiķu skaitu, bet nākamgad paplašinās tās pilnvaras.
«Jāievieš kārtība pieminekļu padomes darbā. Jānosaka, kas ko dara un kas par ko atbild,» saka domes Pilsētas attīstības komitejas vadītājs Sergejs Dolgopolovs (SC), kura vadītās komitejas pārziņā padomi iecerēts nodot. Līdz šim tā bija domes priekšsēdētāja pārraudzībā. Viņš gan nevar skaidri pateikt, kādas izmaiņas tiks veiktas, jo tās vēl tiek izstrādātas, taču noprotams, ka no iespējas izteikties par vienu vai otru pieminekļa projektu politiķi pilnībā negrib atteikties. Pēc S.Dolgopolova teiktā, deputātiem arī turpmāk būs jālemj «akceptēt vai neakceptēt» speciālistu nostāju.
Līdzšinējais padomes vadītājs Ojārs Spārītis norāda: «Padomes lēmumi politiķu pretnostatījumu pozīcijās līdz šim ir staipīti un grozīti, kā ienāk prātā. Protams, ka īsti ērti un omulīgi tas nav.» Tomēr viņš uzskata, ka plānotā padomes pakļaušana attīstības komitejai padarīs pieminekļu saskaņošanu līdzīgāku citu būvniecības objektu saskaņošanai, un tādējādi šo procesu sakārtos». «Attīstības komiteja palīdzētu ātrāk īstenot un saskaņot dažādus projektus, nekā tad, kad padome atradās kaut kur starp debesīm un zemi. Jaunā pakļautība arī piešķirtu tai vairāk administratīva pamata.»
Līdz šim padomē bija 19 cilvēku - 12 no arhitektu, tēlnieku, vēsturnieku u.c. speciālistu vidus, bet septiņi - domes deputāti. Neilgi pēc stāšanās amatā šovasar Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) minēja, ka paredzējis no padomes izslēgt politiķus, tagad izlemts dažus domniekus atstāt - to skaits samazināts līdz četriem, pa vienam no katras domes frakcijas, lai partijas būtu lietas kursā par notiekošo.
To padomes locekļu vārdi, kas nāk no politiķu vidus, dienu pirms balsojuma vēl nav nosaukti. Viens no tiem varētu būt S.Dolgopolovs, to pieļāva pats deputāts. Savukārt padomē turpinās darboties esošie speciālisti - tās vadītājs mākslas vēsturnieks Ojārs Spārītis, arhitekti Gunārs Asaris, Jānis Krastiņš un Eižens Upmanis, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents Jānis Stradiņš, tēlnieks Ģirts Burvis un citi.