No šīs nedēļas ceturtdienas līdz 12. novembrim darba devējiem, kuri noslēguši uzņēmuma līgumu ar personu, kas nav reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, par to jāinformē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Tāpat arī, jau sākot no 2012. gada 12. oktobra, darba devējiem, to vidū arī mikrouzņēmumiem, kuri slēdz uzņēmuma līgumus ar cilvēkiem, kas nav reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji, uzņēmuma līguma noslēgšanas dienā jāiesniedz ziņas VID par personas darba ņēmēja statusa iegūšanu.
Jaunā sistēma nodrošinās sociālās garantijas cilvēkiem, kuriem nav saimnieciskās darbības veicēja statusa, apgalvo VID pārstāvji.
Uzņēmuma līgumu ierasts noslēgt, ja jāpaveic konkrēts darbs, piemēram, jāsagatavo vizuālais materiāls izstādes stenda noformēšanai, turklāt, atšķirībā no darba tiesiskajām attiecībām, uzņēmuma līgums neparedz darba devējam pienākumu nodrošināt nepieciešamā rezultāta sasniegšanai vajadzīgos resursus. Personai, kas veic, piemēram, vizuālo materiālu sagatavošanu izstādes stenda iekārtošanai, jāstrādā, izmantojot savu datoru un citu nepieciešamo aprīkojumu, tostarp arī telpas. Valsts darba inspekcijas pārstāvji jau iepriekš norādījuši, ka uzņēmuma līgums nav piemērota forma, lai vienotos par ilglaicīgu dažādu darba uzdevumu izpildi, nenorādot konkrēti veicamo uzdevumu. Tādā gadījumā jāslēdz darba līgums.
Savukārt pārmaiņas grāmatvedības organizēšanā mikrouzņēmumus gaida, sākot no nākamā gada, vēsta LETA, atsaucoties uz Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieka pienākumu izpildītāja nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos Ilmāra Šņucina teikto.
I. Šņucins uzsvēris, ka Gada pārskatu likumā tiks iekļauti jaunas komercsabiedrību kategorijas - mikrouzņēmuma - kritēriji un mikrouzņēmumiem, sākot no nākamā gada 1. janvāra, būs ļauts sagatavot saīsinātu bilanci. (Pārskats par 2012. gadu gan jāsagatavo pēc šobrīd spēkā esošajiem noteikumiem.)
Izmaiņu mērķis ir panākt, lai mikrouzņēmumi patērētu mazāk resursu dažādu grāmatvedības organizēšanas pasākumu veikšanai. Valstij ir ieguvums no tā, ka administratīvais slogs uzņēmumā ir mazāks un uzņēmums savus resursus, laiku un naudu var ieguldīt attīstībā, atzinis I. Šņucins.