Rietumos uz ziemeļiem no Portugāles Atlantijas okeāna un Biskajas līča piekrastē atrodas Galisijas reģions. Senatnē to dēvēja par «pasaules malu». Daudzus gadus tas man asociējās ar samērā vēsu, lietainu un mežiem bagātu vietu, kam maz kopīga ar priekšstatiem par silto un saulaino Spāniju. Tas viss man nemaz neasociējās ar vīnogu audzēšanu. Tomēr izrādās, ka nemaz tik slikti tur nav. Tieši pēdējā laikā ir sācies Galisijas vīnu bums. Reti kurš vēl pirms 15 gadiem bija dzirdējis tādus nosaukumus kā Albarinjo vai Godelo. Tagad šie vārdi ir kļuvuši par sinonīmu kvalitatīviem Spānijas baltvīniem. Savulaik šiem vīniem neviens nepievērsa uzmanību, jo uzskatīja par samērā prastiem. Tajos esot pārāk maz alkohola un par daudz skābes. Vīndari apvainojās, un daudzi no viņiem sāka audzēt populārākās importa vīnogas. Taču arī šie vīni bija tik zemas kvalitātes, ka jaunā vīndaru paaudze nolēma atgriezties pie tradicionālajām sentēvu vīnogu šķirnēm, taču īsteno to uz zinātniskiem pamatiem. Sākās intensīva vietu mikroklimata pētīšana, piemeklējot pareizo vīnogu šķirni. Šobrīd rezultāti ir acīmredzami, un Galisijas vīni ir kļuvuši populāri un labi ieredzēti ne tikai pašā Spānijā, bet arī tālu aiz tās robežām.
Vina Toen Godello - Treixadura 2011 ir nācis no Monterejas reģiona pie pašas Portugāles ziemeļu robežas. Vasaras tur ir ļoti karstas un sausas, bet ziemas samērā vēsas. Ogu nogatavošanās laikā gaisa temperatūras svārstības var sasniegt pat 30 grādu. Ideāla vieta, lai no ogām varētu taisīt svaigus un aromātiskus baltvīnus. Stila ziņā tas atgādina Jaunzēlandes baltvīnus. Aromātā vieglas ērkšķogas, kas pēc mirkļa pārtop ābolos un persikos. Garšā pazaļas ērkšķogas, jāņogas, āboli un tikko jaušami pipariņi. Vēlāk garša kļūst treknāka un apaļāka jau ar gatavu ābolu notīm. Vīns patiks tiem, kas meklē kaut ko jaunu un netradicionālu.
Citu spāņu baltvīna Carisma Riesling Gewurztraminer 2011 nosaukumā minētās vīnogas jau runā pašas par sevi. Vismaz man Riesling vīnogas asociējas ar auksta klimata zemenēm. Pēc visiem dabas likumiem Spānijā šai ziemeļnieciskajai vīnogu šķirnei vajadzētu būt par karstu. Problēma atrisināta, audzējot vīnogas augstu kalnos. Šis vīna dārzs atrodas Pireneju kalnos 1200 metru augstumā, kur saule spīd tikpat daudz kā citur Spānijā, bet gaiss ir daudz vēsāks. Garšā izteikts svaigums. Aromātā dominē Gewurztraminer raksturīgie ziedi un parfīmi, tomēr garšā virsroku ir ņēmuši Riesling minerāli un augļi - skābi āboli, persiki un nedaudz krama nošu. Ļoti ziemeļniecisks stils, nekad nepateiktu, ka šis ir spāņu vīns.