LPS un dienesti saka: ļaudis ar zemiem ienākumiem no līdzmaksājumiem ir noteikti jāatbrīvo, taču nepareizs esot veids, kā to dara - sociālajam dienestam ne tikai jāraksta izziņa, bet jāveic katras mājsaimniecības skrupulozs izvērtējums, pārbaudot, vai ģimene atbilst trūcīgas ģimenes kritērijiem. Arī vai tai nav pēdējo desmit gadu laikā iegādāta mašīna vai kredītsaistības. Ja ir - uz viņiem palīdzība neattiecas.
LPS vēstulē premjeram Valdim Dombrovskim (JL) lūdz mazināt birokrātiju un mainīt kārtību, piemēram, no līdzmaksājumiem atbrīvot konkrētas iedzīvotāju grupas, kurām jauna izvērtēšana nav nepieciešama, piemēram, pensionārus ar mazām pensijām, bezdarbniekus, invalīdus. Šim gadam veselības aprūpei no Pasaules Bankas aizdevuma sociālā atbalsta tīkla plānoti 24 miljoni latu. Pērnā gada pēdējā ceturksnī «spilvenu» baudīja tikai trūcīgie iedzīvotāju, kuru ienākumi ir zem 90 latiem. Tā kā vien neliela daļa finansējuma tika izmantota, VM nolēma paplašināt iedzīvotāju loku, kuri varēs nemaksāt pacienta iemaksas - par brīvu apmeklēt ģimenes ārstu, speciālistus, uzturēties slimnīcā, saņemt izmeklējumus.
«Pašvaldību klientu loks ir trīsreiz palielinājies, sociālais dienests un pašvaldība uz saviem pleciem iznes krīzes seku likvidāciju. Tā ir ļoti liela papildu slodze - realizēt šos noteikumus,» par jauno kārtību saka Laima Grobiņa, Jūrmalas Labklājības pārvaldes vadītāja. Turklāt, īstenojot šos noteikumus, klāt nākšot ļoti daudz jaunu klientu. «Mēs kā sociālais dienests esam ļoti ieinteresēti, lai cilvēki saņemtu pēc iespējas plašāku palīdzību,» saka Liepājas domes Sociālā dienesta vadītāja Iveta Pūķe, taču arī viņa ar skaitļiem norāda uz krasi pieaugušo palīdzības prasītāju loku. Desmitreiz vairāk esot garantētā minimālā ienākuma saņēmēju, piecreiz lielāks ir trūcīgo personu skaits. Jau pirmajā dienās par jauno kārtību konsultējušies ap 50 cilvēku.
No lielajām pilsētām vienīgā ar abām rokām par jauno kārtību ir galvaspilsēta. Rīgas domes Veselības pārvaldes vadītājs Mārtiņš Rempe šos atvieglojumus uzskata par lielu atbalstu sociālajam budžetam. Turklāt pabalstu saņēmēji jau esot izvērtēti citu pabalstu sakarā, tāpēc nebūšot nepieciešama papildu izvērtēšana, LPS padomniece Silvija Šimfa saka: «Sociālais dienests nevar pilnībā pievērsties savu pamatfunkciju veikšanai, sociālās aprūpes pakalpojumu sniegšanai, ja tam jānodarbojas ar izziņu rakstīšanu.»
VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis saka - apgrūtinošo kārtību VM neizstrādāja, bet tikai pacēla ieņēmumu latiņu un pielīdzināja tām pašām prasībām, kas ir trūcīgajiem iedzīvotājiem. «Ienākumu līmenis ir vienīgais objektīvais rādījums, pēc kā visā pasaulē vērtē, kam kompensēt un kam nekompensēt,» viņš saka un nopūšas - gribējām jau kā labāk, lai cilvēki jau no gada sākuma maksātu mazāk. «Ja mēs redzēsim, ka izvērtējums nav gluži objektīvs, tad tas, kas traucē izvērtējumam, ir jāatceļ,» viņš saka. Labklājības ministrija šobrīd cenšas atvieglot kārtību, kādā personas nosaka par trūcīgām. Piemēram, plānots vairs neņemt vērā cilvēka kredītsaistības, ģimenē varēs būt viens transportlīdzeklis, neraugoties, kad iegādāts. Grozījumi izsludināti valsts sekretāru sanāksmē.