Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -4 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Spoki atgriežas savās mājās

Kokoriešu jeb Lielo Rumpu kapsētā, kas esot ap 300 gadu veca, senākajā daļā kapu kopiņas jau zemē iegrimušas un ar zāli apaugušas, tikai metālkaluma krustiņi ar auseklīšiem žuburos sašķiebušies, gluži kā dejodami oktobra vējā. Centrā sena kapliča un zvanu tornis. Te atdusas Rumpu dzimta, kuras mājās pirms kara ir plosījies velns un kuru meita Bārbala, saukta par Čorta Buorbolu, esot kaut ko nepareizi salasījusi Bībelē.

Šajā Preiļu pagasta nostūrī risinājušies dīvaini notikumi, kas vēl tagad ir veco iedzīvotāju atmiņā. «Beja, beja, tī rikteigi beja vysaidi breinumi. Tī cīši inceresnai bejs, i ar gūvim, i ar ļaudim. Brauce nu kura pasauļa vērtīs. Poša ta es nabeju tī aizguojuse, bārnus nalaide. Taids nalaimeigs liktiņs tai saimei. I tān nav kam vaira paprasiet, lai pastuosta, vysi apmyruši*,» apstiprina 75 gadus vecā Broņislava Prikule, kas dzīvo Jauno Rumpu ciemā, netālu no kapiem. Rumpu dzimtas mājas palikušas tukšas, stāvot vēl tagad, lai braucot vien, virzienu parāda Broņislava. Tomēr pa dubļiem izdangāto taciņu pāri laukam, aiz kura vīd vientuļas sētas pelēkie jumti, braukt neriskējam.

Pat baidāmies par to runāt

Šobrīd, kad nobirušās rudens lapas uz celiņiem veido dīvainus rakstus, biežāk nekā jebkad pieminam aizgājējus, garus, paralēlās pasaules. Latviešu mitoloģijā laiks no Miķeļiem līdz Mārtiņiem tiek dēvēts par veļu laiku, dievainēm, zemlikām, dvēseļu, iļģu, gariņu, ķauķu dienām. Saule pamazām grimst tumsā, savukārt reālā pasaule vistuvāk sastopas ar ireālo, nezināmo mirušo pasauli, ticami kļūst visneticamākie un briesmīgākie stāsti par spokiem un gariem - gan labsirdīgiem, gan ļauniem. Jau kopš III gadsimta 1. un 2. novembrī kristīgā baznīca atzīmē Visu svēto dienu un Dvēseļu dienu, kad lūdzas par mirušo dvēselēm šķīstītavā. Pēc seno ķeltu ticējuma Visu svēto dienas priekšvakarā, 31. oktobrī, spoki trīcēdami atgriežas savās bijušajās mājās, pavardā meklēdami ēdienu un patvērumu.

Kāpēc cilvēkiem, it sevišķi bērniem, tā patīk klausīties spoku stāstus, kāpēc šie stāsti tiek glabāti no paaudzes paaudzē? Profesore, literatūrzinātniece un mitoloģijas pētniece Janīna Kursīte, kas daudzkārt šādus stāstus pie rakstījusi folkloras ekspedīcijās, uzskata, ka cilvēkā ir ielikta gaismas un tumsas puse. «Vieni tumsas pusi izdzīvo reālajā dzīvē, citiem tā tiek izspēlēta un it kā izdzīvota briesmu stāstos par spokiem un citām pārdabiskām parādībām. Cilvēks baidās no bailēm, bet viņu arī velk uz briesmām kā taureni uz uguni - visbiežāk neapzināti. Ka neapzināti, to vislabāk var redzēt no tā, ka spoku stāsti, baismu pasakas par vampīriem ir tik iemīļotas bērna gados.» Pieaudzis cilvēks iemācoties kontrolēt tumsas pusi sevī, netracināt, neatdzīvināt mošķus sevī un ap sevi. Notikumi, kam ir liela vai lielāka ticamības pakāpe, parasti vilkti no stāstītāja kā ar knīpstangām ārā. J. Kursīte ir novērojusi, ka jāpaiet ilgākam laikam, lai mūsdienu cilvēks uzticētos izstāstīt šāda veida stāstus, jo spokošanās viņam šķiet kaut kas muļķīgs, neiespējams.

Arī kristīgās baznīcas nostāja pret šādām parādībām un dažādām okultām darbībām ir piesardzīga, uzsver Kārsavas un Malnavas Romas katoļu baznīcas prāvests Jāzeps Aglonietis. Katoļu baznīcas katehismā teikts, ka «atmetamas ir it visas zīlēšanas formas: vēršanās pie sātana vai dēmoniem, mirušo garu izsaukšana, kā arī citi paņēmieni, kas it kā «atklāj» nākotni. Horoskopu pētīšana, astroloģija, hiromantija, pazīmju tulkošana un buršana, gaišredzības fenomeni, palīdzības meklēšana pie īpašiem starpniekiem (medijiem). Tajā visā slēpjas vēlme iegūt varu pār laiku, vēstures gaitu un - galu galā - pār cilvēkiem, kā arī centieni sev piesaistīt apslēptos spēkus.» Visas šīs parādības esot pretrunā ar godu un cieņu, ko pavada mīloša bijība, kādu mums pienākas apliecināt vienīgi Dievam. J. Aglonietis ir vairākkārt ticis aicināts svētīt mājas, kuru iemītniekiem šķiet, ka viņus traucē neparastas parādības, taču viņš atgādina, ka ticīgu cilvēku ļaunie gari reti traucējot tik uzkrītošā veidā, kā tas aprakstīts Preiļu pagastā noklausītajā stāstā par Lielajiem Rumpiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?