Palātas prezidents nolēmis D. Čalovska sūdzību izskatīt prioritārā kārtībā. «ECT lēmums nozīmē, ka Latvijas tiesībsargājošās iestādes pietiekami labi neizvērtēja visus izdošanas aspektus un ka ir nopietns pamats bažām par cilvēktiesību pārkāpumu iespējamību, jo pagaidu aizsardzību šī institūcija piemēro ļoti retos gadījumos,» norāda S. Vārpiņš. Viņš arī atklāj, ka Ģenerālprokuratūrai tuvākajās dienās lūgs atbrīvot D. Čalovski no apcietinājuma un piemērot viņam citu drošības līdzekli.
«Lai gan Tieslietu ministrija (TM) Strasbūras lēmumu fiziski nav saņēmusi, informācija tiks respektēta,» norāda TM pārstāve Ksenija Vītola un atklāj, ka ECT lēmums par pagaidu aizsardzības piemērošanu tiks nosūtīts Ģenerālprokuratūrai, savukārt Iekšlietu ministrija pēc šāda notikumu pavērsiena būs atbildīga par izdošanas praktiskās puses apturēšanu un sarunām ar ASV.
Konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars sociālajā tīklā Twitter izteicās: «ECT zibenīgais lēmums Čalovska lietā ir smags tiesisks signāls Ministru kabinetam un Augstākajai tiesai.» Līdzīgu viedokli Dienai pauda arī Latvijas Universitātes asociētais profesors un cilvēktiesību eksperts Artūrs Kučs, sakot, ka ECT lēmums pierāda, ka Latvijas tiesībsargājošās iestādes Čalovska izdošanu vērtēja no šaura aspekta un neņēma vērā viņa cilvēktiesību iespējamo apdraudējumu ASV: «Neviens nevar garantēt, vai viņam piespriestais sods ASV būs samērīgs ar to, kāds par līdzīgiem nodarījumiem pienākas Latvijā, un vai tiks paredzēta pirmstiesas atbrīvošana. Vēl viens iespējamais cilvēktiesību pārkāpums ir saskarsmes nenodrošināšana ar ģimenes locekļiem,» skaidro A. Kučs un piebilst, ka lietas izskatīšana prioritārā kārtā ECT varētu ilgt ne mazāk kā divus gadus. Savukārt otrs D. Čalovska advokāts Lauris Liepa norāda, ka pēc ECT lēmuma Latvijas valdība būs spiesta iesaistīties diskusijā par cilvēktiesību ievērošanu kibertiesību pārkāpumu gadījumos, kas esot īpaši jūtīga sfēra, tāpēc šī lieta varētu kļūt par vienu no interesantākajām, ko ECT izskatīs saistībā ar Latviju.
Jau ziņots, ka pēc Ministru kabineta 6. augusta balsojuma par D. Čalovska izdošanu jaunieša advokāti nosūtīja sūdzību ECT, lūdzot izvērtēt, vai Latvijas lēmums nav pretrunā ar Eiropas cilvēktiesību konvenciju. Čalovski ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) apsūdz Gozi vīrusam domāto pārlūka injekciju pārdošanā, kas nolūkā piekļūt datiem par svešiem banku kontiem un pēc tam tos iztukšot inficējis vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē.