Avansi, avansi, avansi. Kur tik Valsts kontrole (VK) gada beigās met skatu, visur tiek veikti lielāki vai mazāki avansa maksājumi, lai paspētu «saglābt» gada laikā budžetā piešķirtos, bet neiztērētos līdzekļus.
Pēc VK atzinuma ministriem vainīgo virzienā tagad ir publiski «jākrata pirksts». Tā ir pieņemts. Tas būtu politkorekti. Patiesībā ministriju vadība smaida. Atbildīgo amatpersonu rīcība, decembrī «glābjot» budžetā atvēlēto, bet gada laikā neiztērēto naudu, tiek uzskatīta par gudru. Īstenībā atbildīgie cilvēki dabūtu pamatīgi trūkties, ja viņi nebūtu rīkojušies tā, kā rīkojās, bet darītu tā, kā VK uzskata par pareizu.
Valsts iestādēs katru gadu budžets sākas «no nulles». Ja kaut kas no iepriekš piešķirtā nav iztērēts, tas nepāriet nākamā gada budžetā, bet no iestādes viedokļa pazūd. Latvijas politiķu un ierēdņu valodā to sauc par valsts budžeta līdzekļu «apgūšanu». Budžeta līdzekļu saglābšana, kalendārā gada beigās veicot avansa maksājumus par nākamo gadu, ir viens no līdzekļu apgūšanas veidiem.
Visi to zina, un to zina arī valsts kontroliere Inguna Sudraba. Vakar masu medijos viņa gan nāca ar skarbiem paziņojumiem par plašām nelikumībām valsts iestādēs, sākot ar Iekšlietu, Aizsardzības un beidzot ar Satiksmes ministriju.
Avansu maksājumi par nākamo gadu valsts budžeta ietvaros nav nekāda labā prakse. Tā ir Latvijas budžeta sistēmas kropla realitāte. To var izmainīt tikai pāreja uz vairāku gadu budžeta plānošanu, par ko runā jau vismaz desmit gadu un kas ir ierakstīts arī Valda Dombrovska valdības deklarācijā. Ja mums notiktu budžeta plānošana vismaz divus gadus uz priekšu, izpaliktu nevajadzīgais stress decembra beigās, ko piedzīvo Latvijas publiskais sektors un Sudrabas kundze.
Savukārt avansu maksājumi finansējuma ES fondu sistēmā ir likumīgs un atzīts finanšu instruments. Tos nekādi nevar uzskatīt par gada beigās pārnestiem turpmāko gadu maksājumiem, jo avansu maksājumi ES fondu projektos notiek neatkarīgi no kalendārā mēneša.
Ko varētu pārmest. Valdība ir izskaistinājusi ES fondu līdzekļu apgūšanas ainu par pagājušo gadu. Aizdevējiem tika solīts ES fondu priekšapmaksai paredzētos līdzekļus valsts budžetā apgūt pilnā apjomā. Diemžēl tas netika izdarīts. Ņemot vērā, ka reāli ES līdzekļus spēja apgūt tikai Satiksmes ministrija, pārējo ministriju neapgūtie līdzekļi tika pārdalīti šai ministrijai un izmaksāti avansu maksājumos. Vārds «izmaksāti» pat nav īstais. Kamēr ES projekts netiek realizēts, nauda nekur nekust no Valsts kases. Toties solījums aizdevējiem ir grāmatvediski izpildīts.