Ja dzīvnieks ir saēdies kaulus un vēders nav izgājis divas trīs dienas, fekālijas sastājas resnajā zarnā, kļūst sausas un cietas un dzīvniekam ir grūti vai nepiespējami pakakāt. Tādos gadījumos jāmeklē veterinārārsta palīdzība.
Mājas apstākļos dzīvniekam jābūt brīvi pieejamam svaigam dzeramajam ūdenim, jānodrošina regulāras aktīvas nodarbības un pastaigas, papildbarības veidā jādod gremošanas fermenti un probiotikas, kas atjaunos zarnu mikrofloru un palīdzēs vieglāk sagremot barību. Dzīvniekam var dot ķirbi, jo tas satur šķiedrvielas, ēdienam var pievienot nedaudz minerāleļļas - tās daudzums atkarīgs no dzīvnieka svara. Taču iesaku konsultēties ar veterinārārstu, pirms dodat dzīvniekam medikamentus.
Mūsu mājas pagrabā izvietota žurku inde. Ja suns to ieēd, ko darīt?
Šādos gadījumos nepieciešams nekavējoties meklēt veterinārārsta palīdzību. Obligāti uz klīniku jāpaņem līdzi arī žurku indes iepakojums, lai veterinārārsts rēķinātos ar indes veidu, jo tās ir dažādas pēc iedarbības veida. Ja dzīvnieks saindējies, bet līdz veterinārajai klīnikai ir tālu, var mēģināt dzīvniekam izsaukt vemšanu ar dažām tējkarotēm ūdeņraža pārskābes. Vemšana jāizsauc divu stundu laikā pēc saindēšanās. Tomēr to drošāk darīt klīnikā ārsta uzraudzībā. Prognozes ir atkarīgas no dzīvnieka lieluma, vecuma, indes veida un daudzuma. Jo ātrāk ieradīsieties veterinārajā klīnikā, jo lielākas iespējas palīdzēt dzīvniekam izķepuroties.
Suns sagriezis pēdas spilventiņu. Apsaitēt vai vest pie ārsta sašūt?
Pēdas spilventiņu galvenā funkcija ir absorbēt spiedienu un triecienus, kas rodas staigājot un skrienot. Spilventiņu traumas ir ļoti nepatīkamas, jo pēdai ir bieza, poraina struktūra un traumas gadījumā tā stipri asiņo. Suņi bieži traumē pēdas, un dzīšanas process norit ļoti lēni.
Ja iegriezums ir mazs un asiņošana nav liela, mājas apstākļos asins tecēšanu var apturēt ar ūdeņraža pārskābi vai vieglu kālija permanganāta (zilo graudiņu) šķīdumu. Brūci var dezinficēt ar PVP jodu vai hlorheksidīna šķīdumu, kam vienmēr jāatrodas mājas aptieciņā. Jāuzmana, lai brūcē neiekļūst netīrumi un dzīvnieks griezuma vietu nelaiza.
Ja brūce ir liela, nepieciešams meklēt veterinārārsta palīdzību. Pirms tam ķepa jāpārsien ar spiedošu pārsēju, lai apturētu asiņošanu. Iespējams, sunim vajadzēs staigāt ar apsaitētu ķepu, lai brūcē neiekļūst infekcija, kā arī nēsāt lielo Elizabetes apkakli, lai viņš nevarētu ķepu laizīt. Jārēķinās, ka brūce dzīs lēni un ķepa būs jāpārsien diezgan bieži.
Suns sakasījis jēlu ādu - liet virsū ūdeņraža pārskābi, ziest kādu dziedējošu ziedi, apsaitēt vai atstāt tāpat?
Vispirms jānoskaidro, kāpēc dzīvnieks ādu sakasījis, un jānovērš visi iespējamie ādas kasīšanas cēloņi.
Ja sakasītais laukums ir neliels un cēlonis ir kāda neliela ādas trauma, mājas apstākļos nepieciešams dezinficēt vai nu ar ūdeņraža pārskābi, PVP jodu, hlorheksidīna šķīdumu, vai vieglu zilo graudiņu šķīdumu un ļaut brūcei pašai sadzīt, uzmanot, lai tajā nenokļūst netīrumi un infekcija, kā arī neļaut dzīvniekam brūci laizīt. Suni var izmazgāt ar ārstniecisko šampūnu, piemēram, hlorheksidīna 4% šampūnu.
Ja āda sakasīta plašos laukumos, tā ir kreveļaina un pūžņo, noteikti jāmeklē veterinārārsta palīdzība.
*Olaines veterinārā centra all4pets veterinārārste