Vemšana ir spēcīga, reflektora kuņģa un reizēm tievo zarnu satura izvadīšana pa muti. Akūta vemšana ir īslaicīga un parasti pāriet pēc 24-48 stundām. Savukārt hroniska vemšana var turpināties vairākas dienas un parādīties periodiski - var pāriet un atkal atsākties pēc nedēļas vai mēneša. Vemšana ir simptoms, kas norāda, ka dzīvniekam kaut kas kaiš un ir jāmeklē īstais cēlonis.
Vemšanas procesā izšķir trīs stadijas:
1. stadijā dzīvniekam palielinās izdalītais siekalu daudzums, lai it kā «ieslidinātu» barības vadu un neitralizētu kuņģa skābi. Šajā laikā dzīvnieks var kļūt nomākts, siekaloties, slēpties vai meklēt komfortablāku pozu, var tikt novēroti drebuļi, lūpu laizīšana, žāvāšanās vai rīstīšanās.
2. stadija sākas ar rīstīšanos, kas rodas no spēcīgām vēdera muskuļu un diafragmas spazmām, lai virzītu kuņģa saturu uz barības vadu un mutes dobumu.
3. stadija ir vemšanas pēdējā posms, kad kuņģa saturs tiek izvadīts pa muti.
Vemšanai līdzīgs process ir atrīšana, t. s. regurgitācija, ko nepieredzējis cilvēks var noturēt par vemšanu. Suņi ir spējīgi vienā reizē ļoti daudz apēst un to arī atrīt, kā to dara plēsēji, lai pabarotu savus mazuļus. Atrīšana notiek īsi pēc barības notiesāšanas, un šeit netiek izvadīts kuņģa, bet gan barības vada saturs. Šī masa nav sagremota, tai var būt gļotu piejaukums, un bieži suns mēģinās šo masu apēst vēlreiz.
Lūk, dažas pazīmes, kuras novērojot uzreiz jādodas pie veterinārārsta:
atvemtajā masā redzamas asinis (kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, indīgas vielas, audzēji, svešķermeņi);
ja suns izskatās uzpūties, it kā gribētu vemt, bet nekas nenāk ārā (kuņģa sagriešanās draudi);
ja ir aizdomas, ka suns ticis pie indīgām vielām;
ja novēro arī caureju, suns ir nomākts, depresīvs, nereaģē uz apkārtējo vidi;
ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra;
ja suns ir kucēna vecumā un nav saņēmis visas potes.
Ir daudzas slimības, kurām kā viens no simptomiem iespējama vemšana (diabēts, meningīts, zarnu sagriešanās vai nosprostošanās; hepatīts, pankreatīts, parazītu invāzija utt.).
Ja netiks atrasta nopietna slimība, sunim ieteiks ieturēt diētu (nebarot 24-48 stundas, 6-12 stundas nedot dzert), tiks ievadīts elektrolītu šķīdums vēnā vai zemādā, lai novērstu dehidratāciju. Ja vemšana apstājas, barošanu ieteicams atjaunot pamazām un nelielos apjomos.
Bieži vien suņi ik pa laikam izvemj baltas vai dzeltenas putas, un saimniekiem rodas jautājums - vai tas ir normāli? Vairumā gadījumu tas nozīmē, ka sunim ir relatīvi tukšs kuņģis. Dzeltenā krāsa rodas no žults, kas ir kairinoša kuģa gļotādai, tādējādi izsaucot vemšanu. Ja citādi suns jūtas labi, ir dzīvespriecīgs, ar labu apetīti, uztraukumam nav pamata. Ir jāsamazina intervāls starp ēdienreizēm, taču tas nebūt nenozīmē, ka jādod vairāk ēst, bet tikai to, ka vienu porciju var sadalīt divās daļās. Diemžēl, kā jau minēju, ir daudz citu medicīnisku problēmu, kāpēc suns var vemt, tādēļ savam sirdsmieram sazinieties ar veterinārārstu, lai noskaidrotu patieso vemšanas cēloni.
*Olaines veterinārā centra All4pets veterinārārste