Kādi mūsdienu tehnoloģiju risinājumi var palīdzēt šajā uzdevumā? Jau šodien varam mācīties no dažādu pasaules pilsētu pieredzes. Piemēram, Klīvlendā risinājums Streetline cenšas šoferiem padarīt ērtāku automašīnu novietošanu pilsētā. Šis risinājums paredz, ka tiek izgatavoti un uzstādīti sensori, kas ikvienu automašīnas vadītāju informē par brīvajām, pieejamajām automašīnu stāvvietām. Savukārt Londonā ir iespējams norēķināties ar mobilā tālruņa palīdzību, izmantojot Paypal norēķinu sistēmu, bet Singapūrā mājokļa durvis var atslēgt ar speciālu īpašnieka rokassprādzi vai pat arī īpašnieka pulksteni.
Jau pavisam tuvā nākotnē, pateicoties tādiem moderniem risinājumiem kā Tile, mēs zināsim, kur esam aizmirsuši automašīnas atslēgas, kādos klaiņojumu ceļos devies mūsu mājdzīvnieks un kur gan patiesībā atrodas tieši tās lietas, kuras mēs tik ilgi meklējām un nevarējām atrast. Katrs no šiem modernajiem risinājumiem padara mūsu dzīvi ērtāku, un tā jau ir tagadne.
Es ticu, ka nākotnē būs vienota ekosistēma, kurā redzēsim automašīnu pārvietošanās kustību, kā arī apdzīvotības un gaisa piesārņojuma tendences, lai jau šodien pieņemtu apzinātus lēmumus par sabiedriskā transporta sistēmas attīstīšanu. Ticu, ka spēsim saprast sakarības starp elektrības patēriņu, apkuri, mūsu paradumiem, izdevumiem un to vidi, kādā vēlamies redzēt izaugam savus bērnus. Minēto sakarību izpratne ļaus jau šodien mainīt mūsu ieradumus, attieksmi un domāšanu.
Arī Latvijā mēs jau šodien spējam ar inovatīviem risinājumiem radīt jaunas ekosistēmas. Piemēram, Lattelecom saviem klientiem piedāvā īpašu datu nolasīšanas pakalpojumu - telemetriju. Šis pakalpojums ne tikai nodrošina komunālo pakalpojumu skaitītāju datu nolasīšanu, bet arī ļauj sekot līdzi situācijai gan siltumtrasēs, gan pagrabos un citur ēkās, nodrošinot objektīvu vides informāciju. Šī informācija tiek saņemta no siltuma, spiediena, kustības un citiem sensoriem.
(Jāpiebilst, ka citu valstu pieredze liecina - izmantojot šādus attālinātu datu nolasīšanas pakalpojumus, iespējams gūt līdz pat 30% resursu ietaupījumu. Kā nesen norādīja Lattelecom komercdirektore Kerli Gabriloviča, tiek prognozēts, ka jau tuvākajos gados piedzīvosim īstu telemetrijas bumu. Tad nākamais solis jau būs «gudrās mājas» - izmantojot telemetriju, varēs ieekonomēt gan elektrību, gan siltumenerģiju.)
Izgudrojumi un tehnoloģijas pašas par sevi nemaina pasauli un vidi, kurā dzīvojam, izmaiņas cilvēku ikdienā rada tieši izgudrojumu un tehnoloģiju izmantošana un pieņemšana. Te nozīmīga kļūst prasme un vēlme attīstīt uz ilgtspējas principiem balstītu biznesa praksi.
Vai tā nebūtu ideāla pasaule, ja vide kalpotu mums - ceļa zīmes spētu pielāgoties apstākļiem, kā arī autovadītāju un gājēju vajadzībām, autostāvvietā vienmēr būtu brīva vieta tieši mūsu automašīnām, dzīvoklis būtu patīkami silts ziemā un vēss vasarā un dušā ik rītu ūdens būtu ideālā temperatūrā?
*Lattelecom E-darījumu biznesa daļas pakalpojumu vadītājs