Jau ir ierasts, ka ikviena jaunā tehnoloģija, kas nonāk mūsu lietošanā, sākotnēji ir nesaprotama lielākajai daļai potenciālo lietotāju un parasti to izaugsmi veicina vai nu šo tehnoloģiju ražotāji un izplatītāji, vai aktīvie piekritēji, kas ir gatavi būt pionieri nozarei un aktīvi iesaistīties tās attīstībā.
Kādi tad mēs Latvijā esam uz vispārējā fona pasaulē? Vidējā sabiedrības spēja pieņemt un pielāgot jaunievedumus mūsu ikdienas vajadzībām tomēr atpaliek uz attīstītāko valstu fona, kam pamatā ir virkne objektīvu un subjektīvu iemeslu: ienākumu līmenis, aizspriedumi, kūtrums uzņēmējdarbībā, mazais tirgus attīstītājiem utt. Labs piemērs ir finanšu pakalpojumu lietošana mobilajos tālruņos. Nesen mūsu veiktais pētījums parādīja, ka tikai katrs trešais Latvijas iedzīvotājs veic finanšu pakalpojumus ar mobilā tālruņa starpniecību, kamēr, piemēram, ASV to dara 90% iedzīvotāju. Varētu šķist, ka tā ir neuzticēšanās šādām tehnoloģijām, tomēr ir arī citi faktori. Gandrīz katrs trešais jeb 29% respondentu norādīja, ka neveic maksājumus ar mobilā tālruņa palīdzību, jo nav pastāvīgas interneta piekļuves. Liels skaits aptaujāto arīdzan atzina, ka finanšu pakalpojumu izmantošana mobilajos tālruņos ir pārāk sarežģīta, kas nebūt tā nav, ja salīdzina ar tām darbībām un laika resursu, kas jāveic, lai fiziski nokļūtu un klātienē tos veiktu bankas filiālē.
Ir virkne teorētisku pieeju, kā tiek analizēta tehnoloģiju ietekme uz mūsu dzīvi. Viena, ko varētu saukt par racionalizāciju, uzsver, ka tehnoloģijas paaugstinās sabiedrības funkcionēšanas efektivitāti un līdz ar to arī kļūsim racionālāki. Savukārt otras pārstāvji uzskata, ka tehnoloģijas graus cilvēcisko un mēs faktiski «noslīksim informācijā». Tomēr abas pieejas var lieliski pastāvēt līdzās, ja tās tiek lietotas samērīgi. Ar tehnoloģiju ienākšanu mēs spēsim kļūt racionālāki - kaut vai raugoties no laika dimensijas aspekta. Proti, agrāk daudzu lietu paveikšana prasīja nesalīdzināmi vairāk laika nekā tagad, kad to iespējams veikt pat ar viedtālruņu palīdzību. Ja mēs spēsim to uztvert un izmantot patiesi racionāli, tas tikai veicinās cilvēcisko vērtību attīstību, jo mēs daudz vairāk no sava laika varēsim veltīt šo vērtību uzturēšanai un attīstībai...
Tas nozīmē, ka zināmā mērā daļa atbildības par to, lai sabiedrību izglītotu un šīs tehnoloģijas izmantotu patiesi racionāli, ir jāuzņemas ne tikai tiem, kam ir komerciāla interese vai sociāla atbildība, bet mums pašiem, izvairoties no galējībām vai atkarībām. Mūsu sabiedrības veiksmes atslēga attiecībā uz tehnoloģiju ienākšanu ikdienā būs atkarīga no tā, kā mēs spēsim tās piemērot mūsu ikdienas atvieglošanai, nebaidoties tās pieņemt un daloties ar pieredzi ar apkārtējiem, vienlaikus nosargājot un veicinot tās vērtības, kas stāv pāri tehnoloģijām.
*DT Mobile vadītājs