Ieplānota ballīte, tusiņš, rauts? Tikpat labi var teikt, ka 5. februārī būs Rauts - laikmetīgās dejas izrāde.
«Darbi mūs šķir, bet svētki vieno!» - tāds sauklis ir izrādei, kas vēsta par cilvēku kopienu, kuras dzīve ir nebeidzama jautrība un svētki. Tā ir dzīves svinēšana mūža garumā ar draugiem un pašiem ar sevi. Vispārējas līksmības atmosfēru radīs 13 dejas kompānijas Ārā dejotāji. Starp viņiem - šīs izrādes horeogrāfe Agate Bankava, kura pērn absolvēja Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas bakalaura programmu. Šī izrāde vispirms jau bija viņas diplomdarbs. Pēc tam, festivālā Patriarha rudens, kurā studentiem tiek dota iespēja parādīt savus darbus teātra vidē, jaunā horeogrāfe saņēma Latvijas Nacionālā teātra balvu - iespēju iestudēt izrādi 2016./2017. gada sezonā. Savukārt glezna Iekšpus cimda, kas tapusi kā izrādes scenogrāfijas sastāvdaļa un kurā attēloti visi izrādes dalībnieki, tās autorei jaunajai māksliniecei Zīlei Ziemelei ļāva iegūt SEB stipendiju glezniecībā. Ir potenciāls!
A. Bankava iestājas par to, ka jāveicina profesionālās laikmetīgās dejas mākslas attīstība Latvijā. «Pozicionējot sevi kā profesionāla dejas kompānija, vēlamies piesaistīt Latvijas kultūras, mākslas, ekonomikas atbalstu un interesi par profesionālās laikmetīgās dejas mākslas attīstību un darba tirgus izveidi,» tā kompānija Ārā iepazīstina ar saviem mērķiem. Laikmetīgās dejas kompānija Ārā izveidota, apvienojoties jaunajiem laikmetīgās dejas māksliniekiem - Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas programmas absolventiem. Kompānijas izveides iniciatore ir kursa vadītāja Olga Žitluhina. Mērķi cēli un vajadzīgi, jo par laikmetīgo deju skatītāji bieži vien ir neizpratnē. «Jā, to, ka ir baletdejotāji, to zina un respektē, bet pārējie ir… nesaprotami,» tā Agate raksturo situāciju un piebilst: «Jo vairāk būs iespēju uzstāties, jo vairāk mūs redzēs, jo vairāk arī sapratīs. Telpa, laiks, ideja - tie ir atslēgas vārdi, kas tiek papildināti ar mūziku, kustību - sākot no eksperimentālām dzīves jēgas meklējumu performancēm līdz vizuāli pievilcīgām odām ķermenim un dejaspriekam.»
«Es nedalu skatītājus vecuma grupās,» saka Agate, atbildot uz jautājumu par to, kas ir laikmetīgās dejas auditorija.
Pati Agate ceļu uz laikmetīgo deju atrada pēc Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas beigšanas, kad saprata, ka Opera un balets tomēr nav viņas ampluā. Viņai ir 24 gadi un lieli nākotnes plāni. Agate arī uzsver, ka jābeidz maģistrantūra Kultūras akadēmijā.
Izrāde Rauts notiks 5. februārī plkst. 19 Eduarda Smiļģa Teātra muzejā.