Jau vēstīts, ka VK revīzijā norādīja vismaz 27 miljonu latu lieku tēriņu vairāk nekā 600 miljonus latu izmaksājušā DT pirmajā un otrajā kārtā. Ekonomists Uldis Osis, kurš vērtējis projekta ekonomiskos un finanšu aspektus, Dienai apstiprina VK norādīto nepamatoto divkāršo melnā metāla uzcenojumu, kā arī pašvaldībai neizdevīgo finansēšanas modeli bez ES fondu atbalsta, kas turklāt radīja tai nepamatotus zaudējumus valūtas kursa svārstību dēļ. Viņš pieļauj, ka uz atzinuma pamata varētu tikt sākta tiesvedība par pārtērēto līdzekļu atgūšanu. Lai arī atzīstot to par juristu jautājumu, eksperts nenoliedz, ka no likumdošanas viedokļa pašvaldības amatpersonu rīcība un dokumentu parakstīšana, visticamāk, nav notikusi nodokļu maksātājiem izdevīgā veidā.
Dome nesteidzas
Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) Dienu ar preses sekretāres Annas Kononovas starpniecību informēja, ka domes vadība un juristi iepazīstas ar slēdziena saturu un tuvākajā laikā lems par turpmāko rīcību šajā jautājumā. Pēc vairākkārtējiem jautājumiem Dienai tā arī neizdevās noskaidrot, kad šis lēmums varētu tikt pieņemts.
Kā liecina Dienas agrākā izpēte, pašvaldībai neizdevīgos lēmumus projekta norises laikā pieņēma un dokumentus parakstīja vairākas amatpersonas. Mēru Gundara Bojāra, Aivara Aksenoka un Jāņa Birka vadītie domes sasaukumi balsoja par neizdevīgu līgumu slēgšanu un sadārdzinājumiem. Savukārt juridiskos un finanšu dokumentus, kas apstiprināja šos lēmumus, parakstīja agrākie Pilsētas attīstības departamenta direktori Vilnis Štrams un Pēteris Strancis, kā arī toreizējais Finanšu departamenta (FD) direktors Kārlis Kavacs. Būvnieku iesniegtās tāmes pārbaudīja un nodeva apmaksai FD Dienvidu tilta būves direkcijas vadītājs Eduards Raubiško.
Atzinums slepens
Ja tiks nolemts ekspertu atzinumu izmantot par pamatu tiesas prasībai, to nepubliskos, lai neizpaustu informāciju otrai pusei, paskaidroja Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (SC), kurš pats vēl neesot ar dokumentu iepazinies. Viņš uzskata, ka šajā lietā noderīgāka būšot pacietība: «Dienvidu tilts stāv pāri Daugavai, un cerams, ka tuvākajā laikā nenokritīs. Šis ir sarežģīts atzinums, ko juridiskie un tehniskie eksperti vēl papildina. Kad tas būs gatavs, ar mēru un vicemēru apspriedīsim tālāko rīcību.»
Ar atzinumu, kas labi noglabāts seifā pašvaldības Juridiskā departamenta vadības kabinetā, Rīgas domes deputāti tagad var iepazīties, iepriekš piesakoties un noteiktā laikā izlasot to uz vietas. Pilsoniskās savienības Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis to pētījis pusotru stundu, secinot, ka ekspertu konstatētās nepareizības visnotaļ sakrīt ar VK revīzijā norādītajām.
Gan Rīgas mērs N.Ušakovs, gan S.Dolgopolovs Dienai apliecināja gatavību atgūt pārmaksātos līdzekļus, visnotaļ paužot atbalstu informācijas atklātībai par DT projektu. Taču Ģ.V.Kristovskis pauž bažas, ka atzinuma slēpšana pat no deputātiem varētu būt apzināta, lai, iespējams, «piesegtu» kādu atbildīgo. Dienai arī pēc atkārtotiem jautājumiem domē neatklāja, kuras pašvaldības amatpersonas «strādā» ar atzinumu un vai tās iepriekš nav bijušas saistītas ar DT projekta vadību.
Turklāt pašvaldības vadības vilcināšanās izmantot atzinumu var kaitēt tās izredzēm atgūt naudu tiesas ceļā. Kā Dienai atzina kāda ar būvprojektu vadīšanu saistīta persona, kas vēlējās saglabāt anonimitāti, tā kā VK atzinums ir publiski pieejams, tiem, kuri vēlētos «noslēpt ūdenī kādus galus» par DT tēriņiem, lēmumu pieņemšanu vai dokumentu noformēšanu, tam bijis pietiekami laika.
Ekonomikas policijā, kas pēc VK revīzijas ierosināja krimināllietu par DT būvniecībā pārtērētajiem līdzekļiem, Diena uzzināja, ka izmeklēšana turpinās, taču par procesuālajām darbībām vai iespējamo beigu termiņu komentārus nesaņēma.