Ekonomisti uzsver, ka vietējo ražotāju atbalsta pasākumiem un patriotiskās iepirkšanās normām piemīt bumeranga efekts, jo ierobežojumu adresāti parasti sper atbildes soļus. Eksperti citē Mahatmu Gandiju, kurš savulaik teica: ««Aci pret aci» padara visu pasauli aklu.»
Turpina ierobežot
Pēc PTO ziņām, 24 pasaules valstis un Eiropas Savienība pēc 1.marta ieviesušas dažādus tirdzniecības ierobežojumus. «Novērojama tālāka nosliekšanās par labu tirdzniecību ierobežojošai un kropļojošai politikai,» teikts PTO ziņojumā. Ierobežojumi lielākoties skāruši piena produktu, dzelzs, tērauda, automašīnu un to daļu, ķīmisko produktu un tekstilizstrādājumu ievešanu. PTO prognozē, ka globālās tirdzniecības apjoms šogad saruks par 10%.
PTO ģenerāldirektors Paskāls Lamī, komentējot ziņojumu, uzsvēra, ka «augstas intensitātes» ierobežojumu gan nav bijis daudz, taču tendence sargāt vietējos ražotājus ir jūtama. «Pagaidām vēl nav vispārēju pazīmju, ka valdības būtu sākušas samazināt vai atcelt pasākumus, kas ieviesti krīzes sākuma posmā,» teica P.Lamī.
Arī Ārvalstu investoru padomes vadītājs Latvijā Andris Lauciņš saka, ka publiskajā telpā ir jūtams, ka «protekcionisma ideja Latvijā ir dzīva un tai ir pietiekami daudz piekritēju», par to liecina ik pa laikam izskanošie aicinājumi atbalstīt vietējos ražotājus. Tomēr uz kritiskās robežas, kad protekcionisms sāk kaitēt uzņēmumu efektivizācijai un attīstībai, ir vietējo tirgu sargājošu normu pieņemšana likumu līmenī, kas Latvijā arī tiek ik pa laikam publiski apspriesta, bet vēl nav notikusi.
Lielā divdesmitnieka samitā aprīlī pasaules līderi solīja darīt visu iespējamo, lai cīnītos pret protekcionismu, dēvējot to par «lielāko draudu» tirdzniecībai. Taču vienlaikus, piemēram, ASV ir spēkā Buy American princips, kas paredz, ka valdības atbalsta saņēmējiem jāpērk vietējās izejvielas. «Es nedomāju, ka viņi [līderi] grib izvēlēties protekcionisma ceļu, bet iekšējais spiediens ir tik milzīgs, ka viņi nonāk tādā kā grieķu traģēdijas sprostā,» BBC saka Jeila universitātes profesors Džefrijs Gārtens.
Aci pret aci
Ekonomistu vairākums uzskata, ka tirdzniecības barjeru ieviešana krīzes laikā ir bīstama. Dž.Gārtens uzsver, ka, katrs ierobežojums atsevišķi, iespējams, kataklizmu nerada, taču to summai var būt korozīva ietekme uz globālo pieaugumu. Arī P.Lamī ir brīdinājis, ka «ienaidnieks numur viens ir izolacionisms», un atgādinājis M.Gandija teikto. Bumeranga efektu jau sākušas izjust, piemēram, ASV, jo Kanāda ieviesusi atbildes soļus Buy American normām, tādējādi radot grūtības amerikāņu eksportētājiem.
Financial Times redakcijas komentārā par ziņojumu uzsver, ka PTO ir liela loma protekcionisma atmaskošanā un caurskatāmība spiež valdības izvairīties no pārspīlēti augstām tirdzniecības barjerām. Taču «izgaismošana nenozīmē iznīdēšanu».