Speciāliste uzsver, ka bērns pie ūdens jāpieradina jau no dzimšanas, viņam ar to jāsadraudzējas, taču peldēt jāmāca no piecu gadu vecuma trenera vadībā. Jo agrāk bērns tiks pieradināts pie ūdens, jo vieglāk un labāk iemācīsies peldēt. Sākumā vecākiem ar mazu bērnu ūdenī (vannā, bļodā) jārotaļājas, jāļauj bērnam spēlēties ar lejkanniņu, pūst burbulīšus. Ļoti svarīgi bērnam iemācīt ūdenī justies brīvi, nedrīkst pieļaut krampjainas kustības, nedrīkst ļaut rīt ūdeni, tomēr nav jābaidās likt ūdenī seju. Bērns vieglāk iemācās peldēt, ja sākumā kāds no vecākiem ar plaukstu viņu pietur zem vēdera un ļauj peldēt izstieptām rokām un kājām, jo jārodas sajūtai, ka ķermenis peld. Speciāliste uzsver, ka noteikti bērnu ūdenī nedrīkst ātri vilkt aiz rokām, tām jābūt brīvām. Pierast pie ūdens palīdz skriešana pa ūdeni, tad bērns sajūt ūdens pretestību. Trenere kategoriski noliedz, ka bērnam varētu būt patoloģiskas bailes no ūdens - tas iespējams tikai, ja bērns agrā bērnībā no ūdens guvis traumu, viņam likts iet ūdenī ar varu. Ja šīs bailes radušās, tās ir ļoti grūti pārvaramas. «Mazam bērnam vēl ir saglabājies reflekss - ja to laikus uzķer, bērns var peldēt jau zīdaiņa vecumā. Taču pašdarbība ir ļoti bīstama - mācīt peldēt mazus bērnus var tikai speciālists.»
Speciāliste norāda, ka peldēšanas palīglīdzekļi, piemēram, uzrocīši, var palīdzēt drošībai, taču nebūtu vēlams izmantot peldēšanas riņķus - tie tikai kavē bērnu mācīties peldēt. Ja bērnu māca peldēt ar uzrocīšiem, tie pakāpeniski jānoņem - vispirms noņem vienu, pēc tam var mēģināt peldēt pavisam bez tiem. Ļoti svarīgi vecākiem atcerēties, ka viņi nedrīkst ūdenī izturēties pārgalvīgi bērna priekšā - lēkt ar galvu ūdenī, peldēt dziļi, lielos viļņos. Pirmkārt, bērns to var mēģināt vēlāk atkārtot, otrkārt, vecāki apdraud paši sevi. Šī gada traģiskā statistika rāda, ka nelaimju skaits ūdenī arvien palielinās - 2010. gadā vien noslīkuši vairāk nekā simt cilvēku.
Anita Rudzīte stāsta, ka vecāki daudz var palīdzēt, lai bērns prastu labi peldēt, taču liela nozīme ir mācībām profesionāļa vadībā. Rīgas bērni gan esot privileģētā stāvoklī - Rīgā arī krīzes laikā saglabāta peldēšana 2. klasē, bet citur Latvijā peldēt skolās māca samērā reti. Tajā pašā laikā baseinu visā Latvijā kļūstot arvien vairāk un iespēja mācīties peldēt profesionāļa vadībā ir teju visiem - gan skolēniem, gan pieaugušajiem. Iespēju ir daudz, svarīga tikai paša iniciatīva.#
Jauna Privātās dzīves diskusija
Konservējam kā traki?
Dārzi un tirgi patlaban pilni gurķiem, tomātiem, kabačiem, plūmēm un āboliem. Sācies trakais marinēšanas laiks. Kādi ievārījumi, ziemas salāti un marinējumi garšo jūsu ģimenei? Ko apēdat uz līdzenas vietas, bet ko pavasarī metat ārā? Kurš jūsmājās ir galvenais konservētājs? Kādi ir jūsu konservēšanas knifi un arī kļūdas, no kurām der mācīties? Atsūtiet savu firmas recepti, ja esat ar mieru tajā dalīties!
Vai varbūt tomēr konservēšanai sakāt principiālu nē? Kāpēc?