Meklē gruvešos apraktos
«Es jutu tikai to, ka visa zeme šūpojas, un biju kā pārakmeņojies. Tas ilga mūžību. Un troksnis, varēja dzirdēt to skaļo, skaļo troksni,» atmiņās ar Reuters dalījās Hakans Demirtass, kurš zemestrīcē zaudējis savas mājas. «Man aizvien ir bail, es esmu šokā. Man nav nākotnes, un es tur neko nevaru darīt.»
Zemestrīcei sekoja vairāki spēcīgi pēcgrūdieni, kas nerimās arī pirmdien. Desmitiem tūkstoši cilvēku, palikuši bez mājām vai baidoties no pēcgrūdienu draudiem zemestrīci pārdzīvojušajām ēkām, nakšņoja ielās, kamēr gaisa temperatūra sasniedza tikai pāris grādu virs nulles. «Ļaudis ir tiešām nobijušies,» ziņoja telekanāls CNN Turk. «Izdzīvojušie tagad mēģina pārdzīvot auksto laiku.»
Turcijas austrumos pārtraukta elektrības piegāde un bojātas telefonlīnijas. Cilvēki mēģina sasildīties, dedzinot ugunskurus no izpostīto māju koka materiāliem. Daudzviet pārtraukta arī gāzes piegāde, lai novērstu iespējamus sprādziena draudus.
Turcijas Sarkanais Pusmēness zemestrīces skartajā reģionā uzstādījis ap četriem tūkstošiem telšu un apgādā cilvēkus ar segām un siltām maltītēm. Erdžišas pilsētas slimnīca esot pilnībā izpostīta, un ievainotos nākas aprūpēt slimnīcas dārzā.
Glābšanas darbos iesaistījušās aptuveni 1275 glābšanas komandas, un palīgā steigušies arī brīvprātīgie, kas ar kailām rokām atrok gruvešus, zem kuriem dzirdami iesprostoto palīgā saucieni.
Palīdzību piedāvājušas arī vairākas valstis, tostarp Armēnija un Izraēla, kurām ar Turciju ir saspīlētas attiecības. Premjers Redžeps Tajips Erdoans pateicās visiem palīdzības piedāvātājiem, tomēr Turcija spēšot tikt galā pašas spēkiem. Kā informē aģentūra AP, neskatoties uz atteikumu, palīgā ieradušies Azerbaidžānas, Bulgārijas un tuvumā esošās Irānas glābēji.
Vaino neizturīgās ēkas
Papildus vairāk nekā 270 bojāgājušajiem ievainojumus guvuši vairāk nekā 1300 cilvēku. Premjers R. T. Erdoans norādījis, ka mirušo skaits tikai augs, jo glābēji nav sasnieguši vēl vairākus nomaļākus ciematus.
«Ēkas ir veidotas no dubļu ķieģeļiem, kas ir neizturīgi zemestrīces laikā. Man jāteic, ka gandrīz visas ēkas šādos ciematos ir iznīcinātas,» premjers norādījis ziņu konferencē, novērtējot postījumus. Tomēr varasiestādes mierina, ka mirušo skaits būs mazāks, nekā sākotnēji prognozēts. Turcijas Seismoloģijas dienests svētdienas vakarā lēsa, ka varētu būt zaudēts līdz pat tūkstoš dzīvību.
Turku seismologs Polgats Gulkans raidsabiedrībai BBC stāstīja, ka valstī bieži ignorēti dažādi būvniecības standarti, tāpēc katastrofas laikā ēkas ir tik neizturīgas. Amatpersonas norādījušas, ka nepieciešams stingrāk uzraudzīt celtniecību. «Mums, iespējams, zemestrīču drošas ēkas nepieciešamas tikai 30 līdz 40 sekunžu reizi 30 līdz 40 gadu laikā, bet mums šīs ēkas vajag jau tūlīt,» uzsvēris Erdžišas mērs Zulfikars Arapoglu.
Turcija atrodas vienā no pasaules seismiski aktīvākajām zonām, un to šķērso daudzi plātņu lūzuma punkti. Nelielas zemestrīces valstī ir ierasta parādība. Tomēr tik spēcīga zemestrīce, kā svētdien, nebija piedzīvota dekādi. Tās epicentrs atradās 20 kilometru dziļumā un 16 kilometru attālumā no Vanas pilsētas. Tā bija jūtama pat Armēnijā un Irānā. 1999. gadā divos pazemes grūdienos, kas pārspēja septiņas magnitūdas, Turcijā gāja bojā tuvu 20 tūkstošiem iedzīvotāju.