Pēc incidenta, kurā tika ievainoti trīs cilvēki, iespējamais šāvējs tika aizturēts, bet Labējā sektora sekotāji bez ieročiem pameta Kijevas viesnīcas Dnipro telpas, ko uzskatīja par galēji labējās organizācijas centrālo štābu, un padevās likumsargiem.
Noziedzīga atmosfēra
Likumdevēju lēmums saistīts ar bažām, ka kriminālo aktivitāšu pastiprināšanās valstī var aizēnot miermīlīgo protestētāju paveikto un kalpot par labu Krievijas propagandai, kas cenšas parādīt, ka Ukrainā valda haoss. «Noziedzīgo atmosfēru valstī rada sistemātiskas provokācijas, ko Ukrainas dienvidaustrumu reģionos un Kijevā veic ārvalstu pilsoņi,» teikts ierosinājumā, par ko balsoja Augstākā rada.
«Ukrainas tauta pieprasa kārtību. Tikai Ukrainas bruņoto spēku, Nacionālās gvardes un Valsts drošības dienesta pārstāvji drīkst nēsāt ieročus,» paziņoja pagaidu prezidents Oleksandrs Turčinovs. «Ja ieroču turētāji nav piederīgi armijai, Nacionālajai gvardei vai milicijai, tad tie ir kaitnieki, kuri darbojas pret Ukrainu.»
Krievija otrdien slavēja Vācijas, Francijas un Polijas ārlietu ministru pirmdien izplatīto kopīgo paziņojumu, kurā Ukrainas valdība aicināta distancēties no «ekstrēmistiskiem grupējumiem» un paātrināt protestu laikā izveidoto pašaizsardzības grupējumu atbruņošanu. «Ministri pieprasīja izbeigt nelikumības Ukrainā, un tas ir ļoti svarīgi,» Krievijas ārlietu ministra vietnieks Grigorijs Karasins sacīja Interfax.
Maskava apgalvo, ka Ukrainā dzīvojošos krievvalodīgos apdraud ukraiņu radikālie nacionālisti, kuri Krievijas oficiālajos plašsaziņas līdzekļos tiek dēvēti par fašistiem un neonacistiem.
Strīds par barikādēm
Pamesto viesnīcu Dnipro, kurā iepriekš esot atradušies vairāki desmiti Labējā sektora vīru, otrdien pārmeklēja milicijas darbinieki, kuri ēkā atrada vairākus šaujamieročus. Iekšlietu ministrija informēja, ka ballistikas eksperti pārbaudīs, vai šaujamie nav izmantoti citu noziegumu pastrādāšanā.
Pirmdienas vakarā Kijevas Eiropas laukumā, kas atrodas netālu no Dnipro, starp vairākiem tā saucamās Maidana pašaizsardzības kustības dalībniekiem un kādu Labējā sektora locekli izcēlies strīds, kas pārauga apšaudē. Aculiecinieki apgalvo, ka vīrieši strīdējušies par to, vai ir jānojauc apkaimē uzslietās barikādes un protestētāju nometnes.
Viens no Maidana aizsargiem strīda karstumā izvilcis asaru gāzes baloniņu un tā saturu iepūtis sejā Labējā sektora pārstāvim, kurš sācis šaut, ievainojot divus aizsargus un Kijevas administrācijas vadītāja vietnieku, vēsta BBC krievu redakcija. Izmeklētāji nedomā, ka šāvējs ar nolūku ir šāvis uz politiķi.
Labējais sektors bija pirmais grupējums, kas citādi miermīlīgajos protestos pret bijušo prezidentu V. Janukoviču sāka izmantot vardarbīgas metodes pret specvienību karavīriem, apmētājot viņus ar bruģi un pudelēm, kas pildītas ar degmaisījumu. Labējo radikāļu aktivitātes nenorima arī pēc V. Janukoviča padzīšanas, apkaunojot jauno varu, kas valstī mēģina iedibināt mieru un kārtību pirms 25. maijā paredzētajām prezidenta vēlēšanām.
Jaunās varas un Labējā sektora saspīlējums pastiprinājās pēc tam, kad 24. martā aizturēšanas laikā valsts rietumos tika nogalināts viens no grupējuma līderiem Aleksandrs Muzičko. Grupējums paziņoja, ka atriebsies par A. Muzičko nāvi, kurā galvenais vainīgais esot iekšlietu ministrs Arsēns Avakovs.
Pagājušajā ceturtdienā desmitiem radikālās organizācijas sekotāju nesekmīgi mēģināja ieņemt Ukrainas parlamenta ēku. Pēc notikušā pagaidu prezidents O. Turčinovs nosodīja Labējo sektoru, vainojot to mēģinājumā destabilizēt situāciju valstī. «Precīzi tādu uzdevumu Krievijas politiskā vadība ir devusi saviem specdienestiem,» sacīja O. Turčinovs.