Purvīša balva tika iedibināta 2008. gada sākumā, lai regulāri un sistemātiski apzinātu aktuālos notikumus un novērtētu izcilāko sasniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā. Balva tiek piešķirta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai. Par balvas laureātu kļūst autors, kurš saņēmis augstāko ekspertu un īpaši izveidotas žūrijas vērtējumu. Balvas apjoms ir 28 500 eiro (ieskaitot nodokļus).
«Kad sākām šo procesu, mēs apzinājāmies, ka ir vajadzīga balva vizuālajā mākslā, jo bija beigusi eksistēt balva, ko savulaik piešķīra Latvijas Mākslinieku savienība, un līdz ar to šī mākslas joma bija palikusi bez izvērtējuma un virsotņu izcelšanas,» vakar notikušajā preses konferencē atgādināja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, uzsverot, ka šis ir lielisks valsts un privātās partnerības sadarbības piemērs.
«Toreiz mēs nospraudām mērķi - piecas balvas, lai iedibinātu labu tradīciju, jo katrai balvai ir svarīga pēctecība, tai ir jābūt paredzamai un prognozējamai, tajā pašā laikā saglabājot nezināmo - kurš būs uzvarētājs,» norādīja SIA Alfor valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns un piebilda, ka ļoti nozīmīgs ir dokumentācijas process, jo, atverot jebkuru Purvīša balvas katalogu, ir iespējams uzzināt par nozīmīgākajiem notikumiem. «Ja nebūtu Purvīša balvas, šī desmitgade būtu pavisam citāda,» atzina arī projekta direktore, SIA Kultūras projektu aģentūra Indie valdes locekle Daiga Rudzāte, kura šo balvu uztver kā pierādījumu, ka dažreiz piepildās «vislielākās utopijas un visnereālākās lietas». Viņasprāt, šī balva ir spējusi aktivizēt Latvijas laikmetīgās mākslas procesus, ieinteresēt cilvēkus un likt viņiem diskutēt, tas mūsu sabiedrībā nenotiek nemaz tik bieži.
D. Rudzāte atklāja, ka tuvākajā laikā plānotas sarunas ar vairākiem mākslas profesionāļiem, lai uzklausītu viņu vēlmes un ierosinājumus par kandidātu virzīšanu nākotnē, un uzteica līdzšinējo žūriju darbību. «Apliecinājums tam ir krāšņs un spilgts - Purvīša balvas uzvarētāji ir virzīti tālāk un reprezentējuši Latviju Venēcijas Mākslas biennālē.» Jāatgādina, ka nākamajā gadā tajā piedalīsies Miķelis Fišers ar savu izstādi.
Viena no Purvīša balvas piedāvātajām iespējām ir bijusi arī ārvalstu profesionāļu uzmanības piesaistīšana Latvijas mākslai, izveidojot starptautisku žūriju. Savu apstiprinājumu piedalīties nākamās balvas uzvarētāju izvēlē jau ir devusi itāļu mākslas kolekcionāre Rebeka Ruso, notiek pārrunas ar austriešu galeristu Tadeušu Ropaku. Piektā Purvīša balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies 2017. gada februārī. Kandidātu izstāde - Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēkā Krišjāņa Valdemāra ielā 10.