Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis uzskata - tas, ka pacients interesējas par veselīgu dzīvesveidu, dabasvielām un apmeklē lekcijas, ir labi. Motivāciju mēģināt sev palīdzēt un vienlaikus iegūt papildu zināšanas var tikai apsveikt. Taču ārsts arī izsaka bažas, ka ne visi seniori spēj novērtēt saņemto informāciju. «Dažam paveicas arī - palīdz. Bet nevar zināt, cik ilgi un ar ko tas beigsies, jo, iespējams, tas ir tikai produktu mārketings - pārdot šos dārgos, bet ne visai drošos un pierādītos preparātus un līdzekļus,» norāda mediķis.
Tomēr daudziem tas ir kā iedvesmas veids - cerēt, ka piedāvātais produkts palīdzēs arī viņa vainām. Vai iedarbojas placebo efekts? «Placebo efekts ir ļoti sarežģīts. Zinot elektromagnētisma ideju, ūdens īpašās spējas, par ko raksta nopietni zinātnieki, nevar dot precīzu skaidrojumu, kas tad īsti ir placebo efekts. Arī ūdens, kuram katru rītu teiksiet vienu jauku vārdu un pēc tam pateiksieties, pēc japāņu zinātnieku uzskatiem ieņem savdabīgu bioķīmisku formu, kas palīdz. Iespējams, tā ir vārda informatīvā iedarbība uz ūdeni. Katrā ziņā - ja uz cilvēku iedarbojas placebo efekts, tas ir nekaitīgs un tātad nav sliktākais,» skaidro Pauls Princis.
Ārstam lielākas bažas rada šādu nepārbaudīto līdzekļu un metožu negatīvie efekti, par kuriem nekas nav zināms. «Piemēram, pašlaik muguras, kaulu, locītavu, vēdera sildīšana pasaulē tiek noraidīta kā bīstama. Uz mirkli tā palīdz, samazinot sāpes, taču apgalvot, ka cilvēks izārstējas, nevar,» kā vienu no piemēriem min ģimenes ārsts. Viņa praksē ir pacienti, kuri, dzerot nedrošas izcelsmes tējas, ieguvuši pat nieru bojājumus.
«Tāpēc iesaku papildus lasīt veselībai veltītus žurnālus, kuros ir redaktoru rediģēta informācija un kuros tiek izsvērts, kuras metodes ieteikt. Tā var veicināt savu izglītību. Vēlams būtu arī konsultēties ar savu ģimenes ārstu,» iesaka P. Princis, piebilstot - interesēties ir labi, taču sākt lietot nepārbaudītas metodes - bīstami.