Mēdz būt spuraini tanīnains un bravūrīgs. Kā mačo. Andželo Gaja, Itālijas vīnu pasaules krusttēvs, viņu savulaik nodēvējis par Džonu Veinu. Džons nevar, protams, lepoties ar Pinot Noir vai Nebbiolo, pasaules slavenāko sarkanvīnu - pavedinātāju -, reputāciju, taču savu romantiku, tādu kā Limuzīnā Jāņu nakts krāsā, dabūsiet arī no Džona. Romantiku ar upenītes un saldrūgto Latvijas ķiršu sīvuma, siena un ugunskura dūmakas aromātu un garšu kokteili.
Vecajā pasaulē, it īpaši Bordo, kas ir Džona dzimtās mājas, pudelē viņš pārsvarā nonāk kokteilī ar citiem sarkanvīniem - Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot. Kāpēc? Lai nedaudz mīkstinātu Džona bravūru un niknumu, ja, piemēram, Eiropas draņķīgie laika apstākļi viņam kārtējo reizi nav devuši laiku pieklājīgi nogatavoties. Savukārt jaunajā pasaulē, kur par saules trūkumu sūdzēties nevarētu, Džonu bieži vien sastapsiet tīrā veidā. Ar pilnu vārdu, uzvārdu uz etiķetes.
Džons ir ilgdzīvotājs. Pieci, desmit, divdesmit gadi pudelē? Mierīgi. Pilnbriedā gan Džons zaudē savu tanīnaino bravūru, kļūstot par pilnīgi citu cilvēku, teiksim, sentimentālu un neatvairāmu Marčello Mastrojāni. Ko vēl jums pateikt priekšā? Kas ir Džona vecāki? Sarkanais Cabernet Franc un baltais Sauvignon Blanc. Nu? Ir kāda nojausma, kas tas par Džonu? Kas tas par sarkanvīnu? Minēsiet? Pareizi. Cabernet Sauvignon - vīnu pasaules Džons Veins.
Šoreiz slejā par diviem jaunās pasaules džoniem veiniem - diviem budžeta kabernē soviņoniem - no mana nesenā Argentīnas un Čīles ceļojuma.
Los Vascos Grande Reserve 2011, Kolčaka, Čīle
Varam grozīt, kā gribam, bet kabernē soviņons ir Čīles vizītkarte. Tāda pati kā Andu kalni, Klusais okeāns vai (vēsturiski) Pinočets. Vīnoga šeit aizņem vairāk nekā trešo daļu no visiem vīnogulājiem, savulaik ieceļojusi pa tiešo no Bordo, joprojām aug uz oriģinālajiem Eiropas sakneņiem un guvusi galvu reibinošu atzinību (un dažkārt arī cenu) pasaulē. Ne velti vīnu pasaules varenie Čīlē sainvestējuši ne mazums līdzekļu, kā, piemēram, Rotšildi no Bordo, kas Los Vascos vīndarītavā saimnieko kopš 80. gadiem. Nu, tad provējiet, kas Čīles Rotšildam «aiz ādas».
Mascota Cabernet Sauvignon 2012, Mendoza, Argentīna
Kad Rodolfo Opi Sadlera, viena no talantīgākajiem Argentīnas vīndariem, vadībā degustējam Mascota Vineyards vīna dārzos radītos kabernē soviņjonus, pārsteidz klasiska augļu tīrība, kādu jaunās pasaules vīnos bieži nesastapt. Opi gan teic, ka neesot te par ko brīnīties. Argentīnā, atšķirībā no Čīles, esot sakarīgāki laika apstākļi un kabernē gluži vienkārši paspējot nogatavoties, mīkstinot vīnogai raksturīgo bravūru un tanīnus.