Humānās (cilvēku) zāles dzīvniekam jālieto piesardzīgi. Veterināro zāļu iedarbība uz dzīvnieku ir izpētīta un apstiprināta, tās ir pārbaudītas, efektīvas un drošas. Ja vajadzīgo zāļu Latvijas Veterināro zāļu reģistrā nav (daudzas nepieciešamās veterinārās zāles nav Latvijā reģistrētas mazā tirgus dēļ - reģistrācijas maksa un latviskā iepakojuma izveidošanas izmaksas ir pārāk augstas, lai atmaksātos reģistrēt veterinārās zāles Latvijā), veterinārārsts var izrakstīt cilvēku zāles, kas tiek lietotas arī veterinārijā.
Tomēr nopietnos saslimšanas gadījumos ārstēšanu nosaka veterinārārsts. Uzskatu, ka mājdzīvniekam no tā iegādāšanās brīža jābūt savam veterinārārstam, kas pacienta dzīves gaitā viņu labi iepazīst un, pat nakts laikā sazvanīts, ieteiks zāles, kuras lietojamas konkrētajā gadījumā. Taču apzinīgam saimniekam mājās būtu jāatrodas minimālam zāļu un aprūpes priekšmetu komplektam, kas noderēs dzīvnieka veselībai kritiskās situācijās.
Suņa vai kaķa pirmās palīdzības komplektā vajadzētu būt: pirmkārt, dzīvnieka veterinārārsta kontaktiem un arī vismaz divu diennakts veterināro klīniku kontaktiem. Otrkārt, aptieciņā jābūt dezinfekcijas līdzeklim šķidruma formā (PVP jods, hlorheksidīns, ūdeņraža pārskābe). Ūdeņraža pārskābi var lietot caur muti - dot sunim 2-4 ēdamkarotes vemšanas izraisīšanai, ja dzīvnieks ir apēdis kādu toksisku vielu, piemēram, žurku indi. Jāatceras, ka vemšanu nedrīkst izraisīt, ja dzīvnieks ticis pie kodīgas vielas.
Aptieciņā noteikti jābūt pretcaurejas līdzeklim (vēlams, dzīvniekam ērti iedodamā pastas veidā, piemēram, Florentero pasta), toksīnus uzsūcošam pretcaurejas līdzeklim, piemēram, Dia Dog Cat tabletēm, acu skalošanas šķīdumam, pulverim vai šķidrumam asiņošanas apturēšanai, ja, griežot nagus, gadījies iegriezt dzīvnadzī, kā arī jāiegādājas ērču izņemšanas pincete vai ērču izņēmējs L formā, pincete, pārsēji, marles saites, pašlīpoša saite, piemēram, PetFlex, leikoplasts, termometrs.
Ja dzīvniekam ir specifiskas veselības problēmas, piemēram, alerģija, cukura diabēts vai hroniska nieru slimība, jautājiet veterinārārstam, ar ko vēl jāpapildina dzīvnieka neatliekamās palīdzības komplekts mājās.
Jāatceras, ka zālēm un arī pārsējiem ir derīguma termiņš. Tam beidzoties, zāļu aktivitāte vai pārsēja sterilitāte nav atbilstošas kvalitātes. Tādēļ regulāri jāpārbauda aptieciņas saturs, lai kritiskā brīdī nav jāsecina, ka dzīvniekam nav iespējams palīdzēt.*Universitātes Vetfonda veterinārārste