Ņemot vērā Latvijas fizisko un juridisko personu pirktspēju, energoresursu cena kļūst par būtisku faktoru cīņā par izdzīvošanu un attīstību. Publiskajā telpā vairāk apspriestas elektroenerģijas cenas, savukārt attiecībā uz dabasgāzes cenām dominē divi, savstarpēji īsti nesaistīti viedokļi: a) Krievija diktē, ko grib, b) dabasgāzes cena ir piesaistīta naftas cenai biržās - nedz mēs tur ko varam iespaidot, nedz kaimiņvalsts kaut kā speciāli mūs «slauc».
Pēdējā viedokļa paudējiem varētu rekomendēt iepazīties ar pirms dažām dienām publicēto Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pētījumu, kas analizē šo naftas - gāzes cenu sasaisti («Will Natural Gas Prices Decouple from Oil Prices?»). Nepārstāstot pētījumu, ar kuru ikviens pats var iepazīties SVF mājaslapā, jāmin, ka Fonda eksperti uzskata, ka, lai arī saikne starp naftas un dabasgāzes cenām joprojām saglabājas, tā vairs nav tik izteikta, kā vēl pirms dažiem gadiem. Jāpiemin arī cits interesants secinājums. Ir Latvijā eksperti, kuri norāda, ka sašķidrinātās gāzes piegādes būtu Latvijai nevajadzīgi dārgas un mēs kā patērētāji pārmaksātu politisku uzstādījumu (piegāžu dažādošana) vārdā. Savukārt SVF speciālisti norāda, ka sašķidrinātās gāzes segmentā veidojas piesātinājums, kas potenciāli varētu nozīmēt arī cenas pazemināšanos. Tā teikt, nevajag baidīt publiku...
Skaidrs, ka viens SVF pētījumus (vai pat kaudzīte citu ekspertu veikto) nav arguments, ar ko pašreizējās vai nākamās Latvijas valdības ministriem klapēt pa Gazprom un tās vietējo sabiedroto galdiem. Kamēr nav attīstīta infrastruktūra - uzcelts sašķidrinātās gāzes termināls, liberalizēta piekļuve cauruļvadiem - pašreizējie monopolisti turpinās diktēt savus noteikumus. Galvenā mācība ir tā, ka apzināti vai neapzināti (kompetences trūkums) atbildīgie ļaudis Latvijā bieži turpina barot publiku ar fatālistiskiem apgalvojumiem par neizbēgamo «lietu kārtību», lai gan zināmas piepūles - vēlams ilglaicīgas - gadījumā Latvijai var izkaulēt izdevīgākus nosacījumus. Pat ja tādi neparādīsies šogad vai pēc gada, būtu svarīgi, lai Latvijas varas cilvēki nesamierinātos ar pašreizējo situāciju (tas attiecas ne tikai uz enerģētiku) un mūsdienu mainīgajā pasaulē rūpīgu sekotu (un izmantotu) spēku samēru maiņu.