Pārēšanās varētu būt nosacīta, ne jau nu tik pārmērīgi daudz mēs ēdam, tomēr piekritīsit, ka viesos iešana un viesu uzņemšana, kas raksturīga šim skaistajam laikam, izsit no ierastā ritma, sniedzot mūsu vēderiem vēl nepieredzētus jaukumus un pārbaudījumus.
Tāpēc šoreiz par dažiem manā pieredzē balstītiem formas atgūšanas gastronomiskajiem paņēmieniem jaunā gada pirmajam mēnesim.
Pirmais, ko parasti vēlos panākt, ir viegluma sajūta. Ar gaļas lietošanu uzturā es gan neaizraujos, sevi varu raksturot kā svētdienas gaļēdāju, tomēr no mammas ceptām kotletēm, kā arī pašas ģimenei un viesiem gatavotiem cepešiem atteikties ir grūti. Man gaļa rada smaguma sajūtu. Tāpēc pēc svētkiem gaļa vismaz uz laiku no ēdienkartes pazūd pavisam. Tās vietā daudz lietoju saknes, sieru (arī citus govs un kazas piena produktus) un zivis. Zivis pārsvarā tvaicēju vai gatavoju folijā, maksimāli mēģinot izslēgt papildu taukvielu lietošanu. Daudz izmantoju garšaugus - šajos brīžos saku paldies, ka man ir dārzs un gandrīz pilnu garšaugu komplektu visai ziemai varu nodrošināt pati. Laims un ingvers no veikala, un tā lieta iet! Savukārt visu veidu sieri (jo īpaši mīkstie) lieliski der kopā ar zaļiem salātiem - paldies lielveikaliem, kur tie pieejami visu cauru gadu. Mērcei parasti izmantoju vai nu olīveļļas, vai bezcukura jogurta pamatu, ko bagātinu ar to, kas pie rokas. Ciedru rieksti, valrieksti, sezama sēklas brīnišķīgo garšu tikai izcels. Pamēģiniet, piemēram, sagriezt tvaicētu bieti apmēram centimetru biezās šķēlēs, kombinējiet to ar labu mocarellas vai kazas sieru un bazilika eļļas mērci. Ķelmēnu rupjmaize papildu sātam. Hmmmm, cik garšīgi!
Otrais, ko daru - mēģinu nodrošināt organismu ar līdzsvarotu ogļhidrātu un šķiedrvielu daudzumu. Uzturā daudz lietoju graudaugus - auzu pārslas, griķus, rīsus, cous cous, grūbas, miežu putraimus. Risoto ar ķirbjiem, gruboto - kas tagad kļuvis tik populārs, ir vienkārši pagatavojams. Novāriet (es gan tvaicēju) sakņu buljonā grūbas, pievienojiet to, kas garšo, piemēram, no ledusskapja sasaldētas gailenes vai baravikas, papriku, virsū uzrīvējiet Stilton vai kādu citu zilo sieru vai iemaisiet smalki sarīvētu labas kvalitātes Parmesan... Vienkārši, garšīgi un sātīgi!
Trešais, dzert ļoti daudz ūdens un tējas! Bieži vien grēkojam ikdienā un ārstu ieteikto 0,5-2 l šķidruma dienā neizdzeram, lūk, ir laba iespēja to izdarīt.
Atslodze un «vēdera dabūšana ritmā» ir tik patīkama - ir viegli un domas lido. Jauna gada sākums ar skaistām idejām un domām vien ir ko vērts! Veiksmīgu atslodzi!