Jaunie noteikumi radikāli maina sāls un cukura pieļaujamo daudzumu ēdienkartē. Ēdinātājiem jāievēro kopīgā prasība, ka bērnudārzu un skolu ēdienos sāls daudzums dienā (tātad visos bērnudārzā vai skolā pasniegtajos ēdienos kopā dienas laikā) nedrīkst pārsniegt divus gramus jeb vienu naža galu sāls, bet vienā ēdienā (piemēram, vienā kotletē vai vienā porcijā zupas vai kartupeļu biezeņa) tas nedrīkst pārsniegt 0,4% no tā apjoma. Atbilstoši veselīga uztura principiem sāls daudzums ēdienā jāierobežo, par to nav diskusiju. Tomēr jaunie noteikumi liek ēdienu gatavot faktiski bez sāls, un tas mainīs ēdiena garšu. Ogres pilsētas bērnudārzos un skolās to nodrošināt nebūs problēmu, jo jau tagad sāls daudzums samazināts līdz minimumam, papildinot ēdiena garšu tikai ar dabīgajām garšvielām, vienīgi nedaudz pievienojot sāli. Tomēr ēdiens faktiski vispār bez sāls būs pārsteigums un pilnīgi jaunas garšu izjūtas. Lai pie tā pierastu, būs nepieciešams laiks un skaidrojums gan no bērnudārzu un skolu personāla, gan vecākiem un ēdinātājiem.
Savukārt pieļaujamais cukura daudzums (visos skolā vai bērnudārzā pasniegtajos ēdienos dienā kopā) nedrīkst pārsniegt vienam bērnam 20 gramu dienā jeb divas tējkarotes. Šis cukura daudzums tiks summēts - piemēram, tējas saldināšana, cukurs, kas ir saldajā ēdienā, putrā, maizē, biezpiena sieriņā vai ķīselī. Tas novests līdz absurdam, jo līdz ar šiem ierobežojumiem tiek izslēgta iespēja bērnudārzā vai skolā vārīt svaigu ogu ķīseli. Ar pieļaujamā cukura daudzumu tas būs tik skābs un bērnu garšas sajūtām neizprotams, ka vienkārši negaršos. Tāpat jaunie noteikumi neļauj iekļaut ēdienkartē apstrādātus zivju produktus. Izklausās labi, tomēr realitātē tas nozīmē, ka no ēdienkartēm pazudīs, piemēram, iecienītais tuncis. Jaunie ierobežojumi ietekmē arī skolu kafejnīcu darbu.
Veselības ministrijas iniciatīvas veselīga un pilnvērtīga uztura lietošanas veicināšanā vērtējama pozitīvi, jo tikai bērnudārza, skolas personāla un vecāku sadarbības rezultātā mēs varam veidot bērnu ēšanas paradumus. Tomēr pagaidām revolucionāri ir tikai ēdinātāji, kas ne vien ievēro noteikumus, bet arī veic izglītojošu darbu, un ģimenes, kas domā par pilnvērtīgu uzturu. Gribētos, lai veselības ministra Gunta Belēviča teiktais, ka «vecākiem seriāla skatīšanās dēļ nevajadzētu aizbildināties ar laika trūkumu, jo tad bērni saņem tikai industriāli ražotus un ķīmijām piebāztus produktus», rezultētos ne tikai noteikumos un aizrādījumos vecākiem, bet arī, piemēram, jau sen solītajā informatīvajā kampaņā par veselīgu un līdzsvarotu uzturu.
*Baltic Restaurants valdes priekšsēdētājs