Vēl nesen daudzi Latvijas uzņēmēji un politiķi bija visai sašutuši par kaut kur tālajā Vakareiropā izstrādāto plānu aizstāvēt demokrātiskās vērtības Baltkrievijā ar ekonomisko sankciju palīdzību. Ātri tapa skaidrs, ka šī ideja bija radusies, raugoties no pārtikušas rietumvalsts pozīcijām. Pieprasīt puspaēdušajiem Latvijas uzņēmumiem upurēt savu personīgo biznesu demokrātisko ideju vārdā ir diezgan nežēlīgi. Eiropa grib parādīt muskuļus, bet ķermeņa vietā, kur ir Latvija, muskulis ir distrofējies. Būtība tiek pieprasīts likt uz spēles nesen iegūto ekonomisko stabilitāti, lai sodītu Lukašenko par demokrātisko principu neievērošanu vēlēšanās un demonstrantu iekaustīšanu ar stekiem. Un tieši šeit stāsts kļūst daudz interesantāks.
Vācijā populārākā laikraksta Die Bild uzmanības lokā ir nonākusi visai kontroversāla informācija. Izrādās, ka laikā no 2008. līdz 2011. gadam Vācijas Iekšlietu ministrija sponsorējusi Baltkrievijai datortehniku un videonovērošanas aparatūru 40 tūkstošu eiro apjomā. Piedevām tā pilnībā nodrošinājusi vienu simts cilvēku vienību ar demonstrantu neitralizēšanas ekipējumu, t. s., stekiem. It kā ar to vēl nebūtu pietiekami, ministrija šajā trīs gadu periodā noorganizēja specializētas apmācības 500 baltkrievu ierēdņiem un uzaicināja viņus pieredzes braucienā apskatīties, kā vācu kolēģi neitralizē zaļos aktīvistus, kas mēģina traucēt AES toksisko atkritumu transportu. Pēc Berlīnes Tagespiegel informācijas, šajā pieredzes braucienā piedalījušies arī vairāki Lukašenko personīgās milicijas vienības oficieri.
Diagnoze šizofrēnija pamazām kļūst par visai nodeldētu vārdu, lai apzīmētu situāciju, tomēr arī šoreiz nespēju no tā izvairīties. Tādiem terminiem kā «pārpratums» vai «nejaušība» te nav ko meklēt. Vācijas un Baltkrievijas sadarbības organizētājiem bija skaidrs, ka Lukašenko režīms šo know-how jau nu neizmantos demokrātijas stiprināšanai. Vienīgais saprātīgais izskaidrojums šķiet tāds, ka brīvā tirgus vārdā civilizētā Eiropa grib palīdzēt Lukašenko mazliet padauzīt opozīciju, - būs gan labs videomateriāls, gan režīma pretinieki radikalizēsies. To visu vēl mazliet stimulējam ar ekonomiskajām sankcijām, un Baltkrievijas pavasaris ir rokā. Atbrīvot Baltkrieviju no diktatora ir cēls mērķis, bet vai tas attaisno līdzekļus? Pēc demokrātisku valstu pamatnostādnēm noteikti ne! Upurēt vienu, lai varbūt izglābtu divus, ir visai skrupulozs plāns. Zem letes atbalstīt, publiski nosodīt un no Latvijas uzņēmumiem pieprasīt ekonomiskas sankcijas - tā ir cīņa par demokrātiju ar nedemokrātiskiem līdzekļiem.
Vācijai par savējiem augsti uzstādītajiem demokrātijas kritērijiem tikko nācās sarkt divreiz. Kad Ķelnes domā tika aizturēti pankgrupas Pussy Riot uzveduma atdarinātāji, atklājās arī Vācijas likuma nepilnības, kuras par šādu pārkāpumu paredz sodu ar brīvības atņemšanu līdz trijiem gadiem. Gribētos redzēt, lai mūzikas ikonas Madonna un Stings paustu savu sašutumu arī par tumsonīgajiem Vācijas likumiem.