Līdz ar vecmāmiņas aiziešanu mūžībā aizgrima arī idilliskās lauku vasaras. Sākumā bērniem patika skolā rīkotās atpūtas nometnes, bet pusaudžu vecumā tās jau sāka garlaikot. Izrādījās, ka bērni nemaz tā nevēlas visu laiku atpūsties. Viņiem vajag darbu!
Vairākas vasaras, kad Nodarbinātības valsts aģentūra organizēja skolēnu darbu vasarā, man nācās atteikties vēl no vairākiem mītiem. Bērni bija ar mieru stundām stāvēt garajā rindā pie biržas, lai tikai pieteiktos darbā. Tad, kad darbs bija dabūts, smalkie pilsētas bērni nekurnēdami ik rītu cēlās, skrēja uz autobusu, kas viņus nogādāja nekur citur kā cūku lielfermā. Dziedādami viņi brauca uz objektu, raka zemi, krāsoja un balsināja sienas, stādīja kokus un puķes, pat tīrīja mēslus, necik nebaidoties no uzmācīgās smakas. Pusdienlaikā izpeldējās dīķī, paēda uzņēmēja piedāvātās sātīgās pusdienas un strādāja tālāk. Kad beidzās noteiktais termiņš, visi gribēja strādāt vēl un vēl, jo gandarījumu deva naudas summiņa kontā, kuru varēja iztērēt kādas kārotas mantas iegādei.
Labie gadi beidzās, nu jau vairākas vasaras spēcīgi, veseli jauni cilvēki vasarās nīkst pie datora, apnikdami paši sev un citiem. Darba nav pat pieaugušajiem, kur nu vēl bērniem! - visur ir viena un tā pati atbilde. Mēģināja iekārtoties pie kāda zemnieka ravēt dārzus, tomēr izrādījās, ka jauniešus garlaiko vienmuļš darbs pa vienam. Viņiem vajag kolhozu, brigādi, komandu! Galu galā arī saņemtie divi lati īsti nesedza pat ceļa izdevumus no pilsētas.
Vai vajag garās vasaras brīvdienas? Vajag gan! Ziemā tāpat tam bērnam nebūs, kur likties! Vasara ir vasara, nevajadzētu viņiem to laupīt, un vasaras tveicē nez vai mācības līdīs galvā. Varbūt tomēr vajadzētu atcerēties vecās labās skolēnu LOTOS vienības jeb darba un atpūtas nometnes, stimulējot zemniekus pieņemt vasarā darba alkstošus jauniešus! Mūsu jaunieši nav slinki, par to es tik tiešām pārliecinājos, viņiem tikai vajadzīgs nopietns darbs un nopietna attieksme, viņi grib justies vajadzīgi. Tāpat kā mēs ikviens!#
Jauna Privātās dzīves diskusija
Vai vasaras brīvlaiks par garu?
Izglītības ministrijas dati rāda, ka Latvijā ir visgarākais skolēnu vasaras brīvlaiks Eiropā. Citās Eiropas valstīs skolēnu brīvdienas vienmērīgāk sadalītas visa mācību gada laikā. Vasaras brīvdienu saīsināšana, pirmkārt, palīdzētu risināt problēmu, ka vasarā nav, kas bērnus pieskata. Otrkārt, tiktu samazināta bērnu slodze mācību gada laikā.
Kā vērtējat ideju saīsināt brīvdienu skaitu vasarā, pagarināt ziemā?
Diskusijā aicinām piedalīties arī ģimenes, kurās bērni mācās/mācījušies citās valstīs, un skolotājus, kuri strādājuši citu valstu skolās.